Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца от ромския квартал на Сливен свирят в Парижката филхармония

Снимка: личен архив

Четирима млади музиканти от ромския квартал "Надежда" в Сливен ще свирят в зала "Пиер Булез" на Парижката филхармония на 26 февруари в рамките на Френското председателство на Съвета на Европа.

Децата са поканени да се включат в класически концерт на 120 младежи от 27 държави в рамките на проекта "ДЕМОС" на една от най-големите филхармонии в света, която дава сцена на деца от социални групи със затруднен достъп до култура и образование.

Те са част от филантропския проект "Музиката вместо улицата" на цигуларя Георги Калайджиев. В него, вече 12 години, деца от ромската махала в Сливен изучават различни инструменти и свирят класическа музика.

Георги Калайджиев е сред концертмайсторите на „Софийски солисти“, носител е на наградата Добри Чинтулов за 2019 година.

За проекта разказва в “Нашият ден“ маестро Георги Калайджиев, създател на проекта:

“Баща ми беше цигулар, той също искаше да учи в Консерватория. Записа Държавна музикална академия в София, но нямаше стипендия тогава и животът ни беше много тежък в София, трябваше едновременно да следва и да свири на улицата, за да може да припечелва пари.

Аз бях едно дете като всички останали цигански деца в махалата. Бях къпан в любов от баба ми, дядо ми, майка ми, баща ми. Бях едно съвсем нормално дете, докато един ден разбрах, че съм циганин. Тогава млъкнах и моята цигулка ме спаси.

Заминах да уча в Бургас, тогава общината ми отпусна една стипендия, която беше моят въздух и моята храна. Тази стипендия ме съпровожда в Бургас четири години, тя ме съпровожда в София, две години в Будапеща и когато се върнах тази стипендия ме предаде в ръцете Васил Казанджиев, който ме покани като концерт майстор.

Исках да дам обратно хубавите неща, които съм преживял на децата в моята махала.“

Чуйте маестро Георги Калайджиев в звуковия файл.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26