Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митологични образи – Медея отмъстителката

Заглавната страница на първото издание на „Mедея“ от Керубини, 1797 г.
Снимка: Wikipedia

В митологията взаимоотношенията между богове и герои са сложни и преплетени, тъй като капризите на самите богове са непредсказуеми. Така образите не са еднозначни, но все пак са и образи символи: на вярност, храброст, любов, справедливост и пр.

Медея е символ на силна страст, родена от любов, но главно – на ревност и отмъстителност. Тя е жрица на злокобната богиня – Хеката, тази, която праща нещастия и зли сънища на земята. Дъщеря е на царя на Колхида, Яетс, племенница – на Цирцея, внучка – на Хелиос.

„Медея“, Anselm Feuerbach, 1879 г.
Най-известното произведение, което третира този образ, е трагедията на Еврипид. Тя интерпретира тази част от мита за Медея, която е свързана с открадването на Златното руно, страстната любов на Медея и Язон, изневярата и последвалата женитба на Язон с дъщерята на коринтския цар Креон и отмъщението на Медея – тя убива Креон, дъщеря му и двамата си сина в пристъп на ярост, когато вижда в очите на децата погледа на бащата, Язон.

Операта на Луиджи Керубини, фрагменти от която може да слушате на 24 февруари от 16.30 часа, се базира на творбите на Еврипид и Корней. И в двете драматургични творби отсъства образът на годеницата (Дирсе, Глауче), в операта тя е въведена, за да придаде повече патетика и драма.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва поредица от концерти "Духът на испанската и латиноамериканската музика"

Поредица от концерти "Духът на испанската и латиноамериканската музика" ще бъде открита днес в Националната музикална академия "Професор Панчо Владигеров" в София от 18.30 ч. Тя предлага богата програма, изпълнявана от изявени китаристи, както и уникален концерт, който съчетава традицията на класическото пиано с фолклорната музика. Всички..

публикувано на 10.04.25 в 11:58

"Размисли преди Великден" със Симфоничния оркестър на БНР

В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..

публикувано на 09.04.25 в 16:20

Пея ви съвсем нова песен

Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..

публикувано на 09.04.25 в 10:30

24-ти Великденски музикален фестивал на Държавната опера във Варна

В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 07.04.25 в 17:05

Удо Диркшнайдер пристига да лее желязо в зала "Христо Ботев"

През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..

публикувано на 07.04.25 в 11:47