Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Румяна Николова: Театралният сезон нямаше своите крайни избухвания

Снимка: Ани Петрова

Въпреки трудните условия, в които театрите работят в последните две години, Съюзът на артистите в България вече обяви номинациите за тазгодишните награди „Икар”. За 48-и път те ще бъдат присъдени на най-добрите постижения в сценичните изкуства.
Ето и някои от тях:

В категорията „Дебют“ са номинирани:
• Георги А. Богданов за Марк в „Shopping And Fucking“ от Марк Рейвънхил, реж. Димитър Илиев, I Am Studio, Yalta Art Room
• Димитър Илиев за режисурата на „Shopping And Fucking“ от Марк Рейвънхил, I AM Studio, Yalta Art Room
• Елица Йовчева за режисурата на „Жената е рибя кост“ по разкази на Йордан Йовков, Сити Марк Арт център
• Жаклин Даскалова за Миранда в „Бурята“ от Уилям Шекспир, реж. Робърт Уилсън, Народен театър „Иван Вазов“

В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани:
• Александър Митрев за „Бартълби“ от Хърман Мелвил, реж. Марий Росен, Център за неформално образование и културна дейност „АЛОС“.
• Владимир Карамазов за Кандидатът в „Опашката“ от Захари Карабашлиев, реж. Явор Гърдев, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен.
• Камен Донев за Сирано дьо Бержерак в „Сирано дьо Бержерак“ от Едмон Ростан, реж. Стоян Радев, Театър „Българска армия“.

В наградата за водеща женска роля конкуренцията е между:
• Ива Тодорова за „Ива е онлайн“ от Ива Тодорова, реж. Стоян Радев, Театър „199 Валентин Стойчев“
• Койна Русева за Воланд в „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, реж. Николай Поляков, Младежки театър „Николай Бинев“
• Маргита Гошева за Катерина в „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир, реж. Стайко Мурджев, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

В категорията „Режисура” наградата ще си оспорват:
• Николай Поляков за „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, Младежки театър „Николай Бинев“
• Стайко Мурджев за „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив
• Стоян Радев за „Ива е онлайн“ от Ива Тодорова, Театър „199 Валентин Стойчев“

Кои от номинираните в тези и в останалите категории ще получат престижното отличие, ще стане ясно на 27 март, в Световния ден на театъра, когато по традиция се провежда церемонията в Народния театър „Иван Вазов”. Отсега са  известни единствено носителите на „Икар” в специалните категории.

Наградата „За чест и достойнство” се присъжда на актьора Симеон Алексиев.

Наградата „За изключителен принос към българския театър” се присъжда на режисьора Асен Шопов.

Награда на АКТ-унима за значим принос в развитието на българското куклено изкуство се присъжда на Кирякос Аргиропулос

Награда „За изключителен принос към музиката” на Гилдията на музикалните артисти се присъжда на Мими Николова

Всички номинирани спектакли ще бъдат представени в рамките на ХVІІ-ото издание на Софийския театрален салон, който е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2022 година, както и от Националния културен календар.

Независимо от номинациите, направени от журито, зрителите също имат възможност да заявят своите предпочитания – това може да стане чрез онлайн гласуване на сайта на Съюза на артистите в България, където можете да посочите кой е, според вас, най-добрият спектакъл за изминалия театрален сезон.
Коментар на тазгодишните номинации за наградите „Икар” направи в „Артефир” театроведката доц. Румяна Николова, член на журито.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40