Въпреки трудните условия, в които театрите работят в последните две години, Съюзът на артистите в България вече обяви номинациите за тазгодишните награди „Икар”. За 48-и път те ще бъдат присъдени на най-добрите постижения в сценичните изкуства.
Ето и някои от тях:
В категорията „Дебют“ са номинирани:
• Георги А. Богданов за Марк в „Shopping And Fucking“ от Марк Рейвънхил, реж. Димитър Илиев, I Am Studio, Yalta Art Room
• Димитър Илиев за режисурата на „Shopping And Fucking“ от Марк Рейвънхил, I AM Studio, Yalta Art Room
• Елица Йовчева за режисурата на „Жената е рибя кост“ по разкази на Йордан Йовков, Сити Марк Арт център
• Жаклин Даскалова за Миранда в „Бурята“ от Уилям Шекспир, реж. Робърт Уилсън, Народен театър „Иван Вазов“
В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани:
• Александър Митрев за „Бартълби“ от Хърман Мелвил, реж. Марий Росен, Център за неформално образование и културна дейност „АЛОС“.
• Владимир Карамазов за Кандидатът в „Опашката“ от Захари Карабашлиев, реж. Явор Гърдев, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен.
• Камен Донев за Сирано дьо Бержерак в „Сирано дьо Бержерак“ от Едмон Ростан, реж. Стоян Радев, Театър „Българска армия“.
В наградата за водеща женска роля конкуренцията е между:
• Ива Тодорова за „Ива е онлайн“ от Ива Тодорова, реж. Стоян Радев, Театър „199 Валентин Стойчев“
• Койна Русева за Воланд в „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, реж. Николай Поляков, Младежки театър „Николай Бинев“
• Маргита Гошева за Катерина в „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир, реж. Стайко Мурджев, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив
В категорията „Режисура” наградата ще си оспорват:
• Николай Поляков за „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, Младежки театър „Николай Бинев“
• Стайко Мурджев за „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив
• Стоян Радев за „Ива е онлайн“ от Ива Тодорова, Театър „199 Валентин Стойчев“
Кои от номинираните в тези и в останалите категории ще получат престижното отличие, ще стане ясно на 27 март, в Световния ден на театъра, когато по традиция се провежда церемонията в Народния театър „Иван Вазов”. Отсега са известни единствено носителите на „Икар” в специалните категории.
Наградата „За чест и достойнство” се присъжда на актьора Симеон Алексиев.
Наградата „За изключителен принос към българския театър” се присъжда на режисьора Асен Шопов.
Награда на АКТ-унима за значим принос в развитието на българското куклено изкуство се присъжда на Кирякос Аргиропулос
Награда „За изключителен принос към музиката” на Гилдията на музикалните артисти се присъжда на Мими Николова
Всички номинирани спектакли ще бъдат представени в рамките на ХVІІ-ото издание на Софийския театрален салон, който е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2022 година, както и от Националния културен календар.
Независимо от номинациите, направени от журито, зрителите също имат възможност да заявят своите предпочитания – това може да стане чрез онлайн гласуване на сайта на Съюза на артистите в България, където можете да посочите кой е, според вас, най-добрият спектакъл за изминалия театрален сезон.
Коментар на тазгодишните номинации за наградите „Икар” направи в „Артефир” театроведката доц. Румяна Николова, член на журито.
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg