Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90 години от рождението на баритона Никола Василев

| обновено на 26.02.22 в 13:12
10
Никола Василев и Мариана Цветкова cлед cпектaкъла нa операта „Андре Шение” от Умберто Джордано в Cофийcкa оперa, 2004 г.
Снимка: Cофийcкa оперa

През далечната 1960 г. завършва Консерватория в София при проф. Елена Орукин и проф. Драган Кърджиев. Преди това е вземал уроци при Любен Минчев и Христо Вълчанов.
А преди изобщо да се насочи към пеенето Никола Василев е мечтаел да стане хоров диригент. Дори печели награда в Рим със свой състав, който дирижирал. Свирел активно и на акордеон. След инцидент, при който сериозно наранява ръката си, се насочва сериозно към пеенето.

Отраснал е в многодентното семейство на учителка и обущар. Всяка събота родителите му са водели децата си на оперета. Първата опера, която го очарова била „Севилският бръснар“ с Михаил Люцканов и Михаил Попов. Пред детския поглед е блеснала и „Травиата“ с Лиляна Барева и Илия Йосифов.



Младият баритон дебютира в „Севилският бръснар“ на Росини в Софийската опера през 1961 година и изпълнява ролята на Фигаро над 100 пъти в своята кариера! Още в първата година пее още три знакови партии от лиричния баритонов репертояр – княз Елецки от „Дама Пика“ на Чайковски, Марсел от „Бохеми“ на Пучини и Жорж Жермон от „Травиата“ на Верди.
„Сватбата на Фигаро“ (най-вляво Димитър Станчев, а най-вдясно с белия костюм Никола Василев)
Повече от 30 години посвещава на Софийската опера. Ролите са над 40-сет. Специализира в Миланската скала при маестро Пасторино и при Карло Талябуе. Гастролира по цял свят - бившия СССР, Англия, Швейцария, Испания, Куба, ГФР, Румъния, Турция. С красивия си тембър, музикалност и присъствие Никола Василев печели любовта на публиката.
Никола Василев в ролята на граф ди Луна в „Трубадур“ на Верди
„Аз отдавам целия си съзнателен живот на едно изкуство, което безкрайно обичам“ – споделя певецът.
По повод гостуване в Базел в ролята на граф ди Луна в „Трубадур“ на Верди в пресата отбелязват – „Като че ли излязъл от страниците на партитурата граф ди Луна беше българинът Никола Василев, завладяващ като явление на сцената и заслепяващ с красотата на своя глас...“

В предаването „На опера в събота“, на 26 февруари от 20 часа, звучат откъси от:
• „Дон Карлос“ от Верди с Николай Гяуров, Юлия Винер и Любомир Бодуров;
• „Трубадур“ от Верди с Райна Кабаиванска, Стефка Минева и Димитър Дамянов;
• „Рита“ от Доницети с Лиляна Барева и Петко Маринов;
• „Севилският бръснар“ от Росини с Николий Гяуров, Петя Иванова и Кирил Дюлгеров.
Както и арии от „Андре Шение“ от Джордано, „Силата на съдбата“ и „Атила“ от Верди и др.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44