Той е носител на наградата „Млад изобретател“ за 2021 г. на фондация „Еврика“. Ако трябва да бъде представен с две думи, ще бъдат тези – Станислав Дарачев е строителен инженер. Но неговата биография е дълга и професионалните му интереси са много по-широки, за да бъдат разказани с едно или две изречения. Завършва специалност „Водоснабдяване и канализация“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София (УАСГ), през 2017 г. завършва магистратура по приложна математика в СУ „Св. Климент Охридски“, а през 2020 г. семестриално завършва още една магистратура по „Бизнес администрация“ в УНСС. След това е редовен докторант по научна специалност „Инженерна хидрология, хидравлика и водно стопанство“ в УАСГ - София.
В края на миналата година му беше присъдена наградата „Еврика“ за изобретението „Канализационен преливник“, регистрирано като патент в българското Патентно ведомство. Изобретението е вид хидротехническо съоръжение, широко използвано в канализационното строителство.
И това, което е характерно за Станислав Дарачев е, че може да разказва за канализационните мрежи и съоръжения така, както повечето хора разказват за пътешествия или приключения – с много хъс.
В работата си Станислав Дарачев съчетава в едно теорията и практиката. Самият той е преподавател Университета по архитектура, строителство и геодезия в София, но никога не е преставал да се занимава с това, което обича и в реална среда.
Ето как от Фондация „Еврика“ представят Станислав Дарачев: „Още като студент той се откроява с креативен дух и стремеж към създаване на полезни за практиката програмни продукти в областта на канализационните мрежи и съоръжения. В изследователската си дейност проявява целеустременост, постоянство и стремеж към прецизност.“
А той самият разказва с какви проблеми се борят изследователите днес.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg