Центровете за върхови постижения „Жан Моне“ събират експертния опит и компетенции на високоспециализирани изследователи и имат за цел да развият активности и сътрудничества между различните дисциплини и ресурси в Европейските изследвания, както и да създадат съвместни транснационални дейности и структурни връзки с академични институции в други страни.
Целта на съществуване на центъра в рамките на Пловдивския университет е:
Разширяване на обсега на преподаването в областта на европейската интеграция чрез въвеждане на нови и актуализиране на съществуващи курсове в бакалавърските учебни програми, администрирани от катедра Приложна и институционална социология; въвеждане на нови курсове за обучение на докторанти и прием на докторанти в конкретните области, развивани в проекта;
Изграждане на мрежи с осъществяване на изследователски инициативи с други европейски и български центрове „Жан Моне“, както и с други центрове за високи постижения и опитни учени, работещи в областите от интерес;
Разширяване на преподаването на Европейски изследвания и изучаване на проблемите на ЕС в други факултети на Пловдивския университет;
промотиране на дейностите на центъра сред външни на университета заинтересовани лица – политици, гражданско общество, неправителствени организации и сътрудничество с организации като Европейския институт в София, Центъра за изследване на демокрацията, Центъра за либерални стратегии, Института за Европейски политики, Фондация Фридрих Еберт и др.
За центъра разказва в “Нашият ден“ проф. д-р Иван Чалъков, социолог:
“Това е специален раздел по програмата “Еразъм“, която включва обмен на студенти и преподаватели, подпомагане на младежки дейности.
Един от първите подобни центрове у нас беше в Американския университет в България, но това беше много отдавна. Двата, които функционират, с които имаме контакти са в Нов български университет и в катедра “Европеистика“ в СУ. Нашият център е най-новият ние започнахме работа в края на октомври 2020 г.
Нашият център освен промяна на съдържанието, включване в учебните програми на дисциплини и курсове, свързани с европейска тематика, най-вече европейска интеграция. Имаме и изследователска част в три направления.
Ние смятаме, че наред с официалните политики, които правителствата и самата европейска комисия и всички отговорни взимат, текат процеси, които са от долу нагоре.
Най-малкото всеки от нас пътува и възникват контакти, официалните политики и мерки са вид инфраструктура, в която текат други процеси.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Ирена Илиева от Юридически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, директор на Институт за държавата и правото към БАН. Тя представи в “Нашият ден“ и новата си книга “Право на Европейския съюз след Брекзит“.
“ЕС непрекъснато се променя и днес продължаваме да си поставяме въпроси, които са съпътствали европейската интеграция от самото нейно начало. Адекватни ли са политиките на ЕС и инструментите за тяхното постигане. Какво е качеството не европейското законотворчество и как се прилага правото на ЕС?
При последните събития в Украйна отново се поставя големия въпрос – адекватно ли реагира ЕС на променящата се действителност? Затова дейността на този център е изключително ценна и полезна, защото ние се допълваме.
Социолозите работят върху процесите, които текат в обществото, в правната част пък гледаме инструментите на ЕС.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg