Прочетох повестта на един дъх. Историята те впримчва в себе си още от първите страници и не те пуска, докато не стигнеш до края ѝ. Самият автор споделя, че не той е търсил историята, а тя е намерила него. Запознал се със Спас Карафезов, той му разказал за своя житейски път, Захари го претворил във вълнуващ разказ за травмите и преодоляването им, за ударите на съдбата и просветлението, което получаваме от тях, за физическата слепота и духовното проглеждане. А също и за заслепението, в което ние, зрящите, най-често живеем.
Постановката е на младата и талантлива режисьорка Василена Радева. Ето какво споделя тя за първата си работа в „Радиотеатъра“: „Когато в качеството си страстен читател срещна текста, който да задвижи мислите и чувствата ми, аз го нося в мен дълго, след като съм го прочела, той става част от невидимата материя, изграждаща моя вътрешен свят. А когато даден текст задвижи и моето режисьорско въображение и хъс да го обживея с таланта на актьорите, тогава усещам някаква съдбовност в срещата ми точно с тази история, с тази специфична подредба на думи и човешки съдби и начина, по който за даден период от време се отдавам напълно на този авторов свят. Затова, когато Захари Карабашлиев и Теодора Димова ми предложиха да направя драматизация и радиопостановка на повестта „Жажда“, аз искрено се зарадвах, че точно тази много човешка и светла история за копнежа по красивото в света, страданието и силата да обичаш ще бъде моята първа работа в „Радиотеатъра“ на БНР. За този работен процес аз мога да кажа много, но избирам да напиша само три думи: учене, смисъл, благодарност”.
Василена Радева е доверила на актьорите Любомир Бъчваров, Симона Халачева, Димитър Николов и Богдана Котарева. Богатата и деликатна музикална картина е на Емилиян Гацов – Елби.
На 6 март от 16 часа „Радиотеатърът“ ще излъчи премиерната си постановка „Жажда“ по едноименната повест на Захари Карабашлиев.
"Мама и татко се сгодиха през октомври 1927 г." – с това изречение започва "Бивалици", автобиографичната книга на Вера Мутафчива. С неподражаемия си стил и гледната точка на всеприсъстващ автор тя разказва първите си съзнателни спомени, всъщност опреди това както стана ясно. Със забележителен стоицизъм, ирония и самоирония тя предава не само своите..
На 18 юни от 16 часа Радиотеатърът ще излъчи премиерната си постановка "Авариен изход" по поетесата на Силвия Чолева. На 25 май имаше предварително прослушване на радиопостановката с публика във Второ студио на БНР. Дойдоха много почитатели и ценители на съвременната българска драматургия. Още едно доказателство, че българската театрална публика има..
До март месец 2020 Радиотеатърът беше създал традицията да кани публика във Второ студио, с която заедно – слушатели и изпълнители – да прослушват премиерните постановки на български пиеси. Интересът към прослушванията на живо беше голям. За съжаление Covid епидемията прекрати тези събирания. Сега с голяма радост съобщаваме, че редакцията ги..
Нина Мазур е известна украинска театрална критичка. Пише и монодрами. Често са свързани с Шекспир, но всъщност се интересува повече от жените около Шекспир. Като заобиколим изминалите векове, които така и не отговориха на загадката около личността на Шекспир, премиерата на Радиотеатъра "Агнес, жената на Уил", на 14 май от 16 часа , предлага странна..
Премиерата за деца на Радиотеатъра започва с Имало едно врем e … Както трябва да започват всички приказки. Имало едно време едно хипопотамче на име Туртухчо, което живеело в Африка, в Хипопотамия. Туртухчо бил много любознателен, обичал да научава нови и нови, и нови неща… Да, този път малките ни слушатели ще се запознаят с Туртухчо,..
Два месеца след кървавия погром на терористичната организация "Хамас" над мирните жители от Южен Израел, в който бяха убити и разпознати останките, към..
В петъчната музикална вечер (8 декември) на програма "Христо Ботев", посветена по традиция на българските музиканти, почитателите на високото изкуство и..
Галерия "Стубел" представя изложба на художника Румен Гашаров, която носи краткото заглавие "Рисунки". И тук е голямата изненада – това са 56 произведения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg