Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жажда

Снимка: Pixabay

Прочетох повестта на един дъх. Историята те впримчва в себе си още от първите страници и не те пуска, докато не стигнеш до края ѝ. Самият автор споделя, че не той е търсил историята, а тя е намерила него. Запознал се със Спас Карафезов, той му разказал за своя житейски път, Захари го претворил във вълнуващ разказ за травмите и преодоляването им, за ударите на съдбата и просветлението, което получаваме от тях, за физическата слепота и духовното проглеждане. А също и за заслепението, в което ние, зрящите, най-често живеем.

Постановката е на младата и талантлива режисьорка Василена Радева. Ето какво споделя тя за първата си работа в „Радиотеатъра“: „Когато в качеството си страстен читател срещна текста, който да задвижи мислите и чувствата ми, аз го нося в мен дълго, след като съм го прочела, той става част от невидимата материя, изграждаща моя вътрешен свят. А когато даден текст задвижи и моето режисьорско въображение и хъс да го обживея с таланта на актьорите, тогава усещам някаква съдбовност в срещата ми точно с тази история, с тази специфична подредба на думи и човешки съдби и начина, по който за даден период от време се отдавам напълно на този авторов свят. Затова, когато Захари Карабашлиев и Теодора Димова ми предложиха да направя драматизация и радиопостановка на повестта „Жажда“, аз искрено се зарадвах, че точно тази много човешка и светла история за копнежа по красивото в света, страданието и силата да обичаш ще бъде моята първа работа в „Радиотеатъра“ на БНР. За този работен процес аз мога да кажа много, но избирам да напиша само три думи: учене, смисъл, благодарност”.

Василена Радева е доверила на актьорите Любомир Бъчваров, Симона Халачева, Димитър Николов и Богдана Котарева. Богатата и деликатна музикална картина е на Емилиян Гацов – Елби.

На 6 март от 16 часа „Радиотеатърът“ ще излъчи премиерната си постановка „Жажда“ по едноименната повест на Захари Карабашлиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30