Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За лятната ваканция и монолога на МОН

Министерство на образованието и науката
Снимка: БГНЕС

Нелепо изглежда на фона на войната и човешката трагедия в Украйна да се говори за поредната неаргументирана и ненавременна идея на Министерството на образованието и науката. Истината обаче е, че тя е само едно от проявленията на пълната откъснатост на „образователния Олимп“ от действителността. В момент, когато трябва да се вземат бързи и дори изпреварващи решения, свързани с обгрижването и интегрирането на децата, потърсили убежище у нас, имаме всички основания да се съмняваме в способността на институцията да реагира адекватно, камо ли да планира в перспектива. 

Сюжетът с по-ранното начало на учебната година е един от ненавременните, необезпечени и съобщени на обществеността в последните месеци планове на министерството. Предишният беше за оценяването на добавената стойност в училищата. Въпросът кога да започва учебната година може да се постави след като се преценят всички аспекти и евентуални предимства или негативи на такава стъпка. В момента той само илюстрира драстичното разминаване на министерските идеи с очакванията на обществото за реална реформа в образованието. Формална мярка, която с нищо няма да подобри качеството на образованието – това е преобладаващото мнение на близо две хиляди родители, анкетирани от „Асоциация родители“. Необходима е същностна реформа на учебното съдържание, плана и методите, смятат родителите на деца от предучилищна възраст до 12 клас. 73% от тях категорично не одобряват мярката, ако към тях се добавят и „по-скоро“ неодобряващите, неодобрението достига 81%. Допитването не е представително, но резултатите категорично показват, че дневният ред на МОН не просто изостава, но и се разминава с реалните потребности на гражданите и в крайна сметка на държавата. 

Разговор по темата в рубриката „Всичко за образованието“ с Пламена Николова, директор „Политики за децата“ в Националната мрежа за децата, и Давид Кюранов от „Асоциация родители“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвана Грънчарова и Христина Топалова (Инка)

Животът е единно цяло между енергийните и физическите човешки умения

Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца,..

публикувано на 05.10.24 в 09:05
Бишкек

Прилича ли Киргизстан на Швейцария

Неотдавна бях в Киргизстан и там почти всички ме питаха "Била си си в Швейцария?". Защото някои гости сравнявали природата на далечната азиатска страна с държавата на шоколадите и Алпите. Да, наистина в Киргизстан има ледници, върхове седемхилядници, тучни ливади с щастливо пасящи крави, овце и кончета и бистри реки, от които с наслада да пиеш. Обаче..

публикувано на 04.10.24 в 16:35

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10