„Никой не е „изгубен“. Няма „безнадеждни случаи“, безапелационно ни уверява проф. Елизабет Лукас
„Изкуството да уважаваме. Съпровождане на децата в живота” на проф. Елизабет Лукас е единствената по рода си книга за отглеждане и възпитание на деца, базирана на логотерапевтичната идея за “смисъла в живота” на Виктор Франкъл, която дава една напълно различна гледна точка. Тя полага истинския фундамент на доброто родителстване, а то е предпоставка за израстването на децата в здрави, щастливи и успешни личности, изпълнени с уважителност към нас като родители, към себе си и света.
Изследователката на смисъла проф. Елизабет Лукас, имаща зад гърба си десетки години педагогически и психотерапевтичен опит, обръща внимание на аспекти, които днес повече от всякога са от най-голяма важност в съпровождането на децата в живота. Преди всичко това е „Висшето изкуство на взаимното уважение и зачитане“, фундаментът за изграждане на емоционално-духовната стабилност на младия човек и предпоставка за разгръщане на неизменния за всяко човешко същество потенциал за израстване.
„Е, съпровождането на децата е и си остава ходене по билото на планината за тези, които ги придружават; отдясно и отляво има пропасти, а основата – осеяна от педагогически модни тенденции и течения, е хлъзгава. Единственото нещо, което може да задържи „придружаващите“ по билото, е уважението.“, казва Лукас.
С непоклатимата си вяра в дръзката мощ на човешкия дух авторката разглежда и болезнените теми, които терзаят родителската душа в случаите, когато съдбата е предпоставила тежки първоначални условия в живота на техните деца или когато има риск те да „пропаднат“.
Проф. Елизабет Лукас е водещ специалист по логотерапия - клиничен психолог, психотерапевт и супервизор с над 30 години професионален опит. Считана е и за един от най-ярките последователи на Виктор Франкъл и е обучила цяло поколение логотерапевти.
В звуковия файл ще научите повече за логотерапевтичния подход на проф. Елизабет Лукас в книгата й „Изкуството да уважаваме. Съпровождане на децата в живота“, както и за логотерапията, смисъла, уважението и ценните уроци, които учим като родители, и на които учим децата си.
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg