„Никой не е „изгубен“. Няма „безнадеждни случаи“, безапелационно ни уверява проф. Елизабет Лукас
„Изкуството да уважаваме. Съпровождане на децата в живота” на проф. Елизабет Лукас е единствената по рода си книга за отглеждане и възпитание на деца, базирана на логотерапевтичната идея за “смисъла в живота” на Виктор Франкъл, която дава една напълно различна гледна точка. Тя полага истинския фундамент на доброто родителстване, а то е предпоставка за израстването на децата в здрави, щастливи и успешни личности, изпълнени с уважителност към нас като родители, към себе си и света.
Изследователката на смисъла проф. Елизабет Лукас, имаща зад гърба си десетки години педагогически и психотерапевтичен опит, обръща внимание на аспекти, които днес повече от всякога са от най-голяма важност в съпровождането на децата в живота. Преди всичко това е „Висшето изкуство на взаимното уважение и зачитане“, фундаментът за изграждане на емоционално-духовната стабилност на младия човек и предпоставка за разгръщане на неизменния за всяко човешко същество потенциал за израстване.
„Е, съпровождането на децата е и си остава ходене по билото на планината за тези, които ги придружават; отдясно и отляво има пропасти, а основата – осеяна от педагогически модни тенденции и течения, е хлъзгава. Единственото нещо, което може да задържи „придружаващите“ по билото, е уважението.“, казва Лукас.
С непоклатимата си вяра в дръзката мощ на човешкия дух авторката разглежда и болезнените теми, които терзаят родителската душа в случаите, когато съдбата е предпоставила тежки първоначални условия в живота на техните деца или когато има риск те да „пропаднат“.
Проф. Елизабет Лукас е водещ специалист по логотерапия - клиничен психолог, психотерапевт и супервизор с над 30 години професионален опит. Считана е и за един от най-ярките последователи на Виктор Франкъл и е обучила цяло поколение логотерапевти.
В звуковия файл ще научите повече за логотерапевтичния подход на проф. Елизабет Лукас в книгата й „Изкуството да уважаваме. Съпровождане на децата в живота“, както и за логотерапията, смисъла, уважението и ценните уроци, които учим като родители, и на които учим децата си.
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg