Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албена Стаменова: Всяко общество носи отговорност за търпението си към негодниците, които го управляват

Албена Стаменова
Снимка: личен архив

Албена Стаменова, преподавател, преводач и украинист, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ войната в Украйна. Неин е и преводът на разговора с Тетяна Иванска.

Как се стигна до тази война

„Събитията в Украйна са шокиращи. Всички се надявахме тази заплаха да се размине. Може би светът не трябва да е толкова изненадан, защото Русия води война с Украйна от осем годни. Не знам каква беше причината западните държави да се опитват да омилостивят ръководството на Русия и бяха в толкова пасивна позиция толкова време и гледаха с широко затворени очи. България пък предпочете да приема години наред гледната точка, която се тиражираше от Русия и нейните медийни рупори. И положението стана катастрофално. Всички са знаели фактите за икономическите зависимости на Европа от Русия, но нищо не направиха. Но колко най-големи последици от тази ситуация ще понесе Русия, защото, ако са си представяли, че могат да живеят изолирано от цивилизация като на остров, сега действителността показва, че такива сметки са криви.“

Русия наистина може би е очаквала да бъдат посрещнати с хляб и сол в Украйна, но тази им грешка е заради паралелния свят, в който живеят и месианската доктрина, в която живеят и която развиват в собственото си културно пространство, затова, че Русия е някакъв лидер на въображаемо триединен източнославянски свят и че ѝ се дължи уважение и благодарност. Нищо подобно! Отвориха такава пропаст, така опозориха името на Русия пред целия свят, че от тук нататък това може да им носи само негативи.“

Репресиите в Русия

Огромни репресии има там. Човек със западен манталитет – разглезени консуматори на свободата, с която разполагаме, трудно можем да възприемем това, което става там. Но политическият терен в Русия е разчистен и изравнен много жестоко. Всички политици, общественици, които биха могли да имат реално влияние върху общественото мнение, те са или избити, или в затвора, или са емигрирали. Реално няма никакъв политически живот в Русия, а обикновените хора, когато решат да изразят мнение на улицата, биват бити и арестувани. Това е от една страна. 

От друга страна, ние всички носим отговорност за мръсниците, които ни управляват. Всяко общество носи отговорност за търпението си към негодниците, които го управляват. Ние, включително, сме съучастници за негодниците, които ни управляват. Ненавистта и истерията на Русия към Украйна не трябва да се отдава само на характеропатията на Путин, който седи или се мести от бункер в бункер и си рисува някакви въображаеми картинки. Това отношение в обществото, което го поддържа, е резултатът от едни вековни манипулации на общественото мнение, които са му били по вкуса. Докато не намерят военно изражение. Цялото руско общество дълго време се е хранело с този отровен нектар и сега много трудно се разделя с всякакви илюзии. 

Ако действителността пречи на нашата вътрешна нагласа, ние отричаме действителността. Тук става дума за колизия на цивилизациите. Но Путин и Русия загубиха войната с първия изстрел, който даде в Украйна. Това трябва да бъде ясно на всички. От тук нататък ние ще наблюдаваме едно продължително и мъчително кърваво спускане към бездната – рано или късно. Този човеконенавистен авторитарен режим, който не трябва да отъждествяваме само с Путин, той ще се срути в пропастта. Но страшното е, че дотогава ще наблюдаваме смъртта на стотици хиляди хора. Аз знам, украинците имат моралните сили да изнесат тази война, но Украйна ще бъде демографски обезкървена, а това е загуба за цялото човечество.“

Чуйте интервюто от звуковия файл.

Снимки – личен ФБ профил на Албена Стаменова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40

Село Баните празнува с музика, танци и традиционна кухня

На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..

обновено на 05.05.25 в 09:42
Доц. д-р Христо Михайлов

100 години висше лесовъдско образование в България

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..

публикувано на 05.05.25 в 09:37
Никола Тулечки

Никола Тулечки: Ако нещо се вижда с очи, не означава, че е истина и факт

Как Deepfake или дълбоките фалшификации могат да навредят на обществото, как да ги разпознаем и имат ли полезна страна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" Deepfake – от английски "дълбок..

публикувано на 05.05.25 в 08:50