Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Война и културно наследство – как съхраняваме историята

Катедралата “Св. София“ в Киев
Снимка: Уикипедия

На територията на Украйна има седем обекта, вписани в списъка на Световното културно наследство, като катедралата “Св. София“ и свързаните с нея манастирски сгради в Киев и ансамбълът на историческия център на Лвов, които са неразделна част от общото културно наследство на Европа.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Михаил Груев, председател Държавна агенция “Архиви“:

“Сентенцията, че красотата ще спаси света, звучи като клише, но може би в днешния свят тя излиза от клишето и придобива истински смисъл.

Вглеждането в паметта и следите от миналото и в културно-историческото наследство може все пак да ни направи малко по-добри и да намали това ожесточение, с което върви войната в момента и някак да направи по-близък нейния край. Всички се надяваме на това.

И като хора, и като християни на първо място трябва да поставим човешкия живот, неговата защита трябва да бъде първото, което да ни води. Може би второто, не по-малко важно, е запазването на културно-историческото наследство, то трябва да бъде пазено и защитавано.

Манастирът „Бернандин“ в град Лвов

Призивът за защита на културно-историческото наследство си заслужава да бъде чут от руската страна, а и изобщо от всички, които имат някакво отношение към този конфликт, защото това, което се случва в момента в Украйна, а и в други страни, които се намират в този конфликт, е именно безжалостното унищожаване на всичко, което човешката цивилизация е съградила векове наред. И като граждани, и като хора трябва да се противопоставим.“

Това, което правят архивите и останалите културни институции е увеличаването на т.нар. “застрахователен фонд“, който всяка една активна институция има. Това са микрофилмови копия, които се съхраняват на друго място, различно от мястото, в което се съхраняват оригиналите. В случая на въоръжен конфликти или на природно бедствие и загубата на оригиналите ще останат микрофилмовите копия.

Другият процес, който върви паралелно, е дигитализацията, на която трябва да се гледа като на втори, резервен вариант. Искам да уверя всички, че на този етап документалното наследство на нацията е гарантирано.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Снимки: Уикипедия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30