На 14 февруари министърът на културата прие оставките на изпълнителния директор и на петима от членовете на Управителния съвет на Националния фонд "Култура" (УС на НФК). Атанасов поиска оттеглянето на Управителния съвет на фонда с "цел поставяне на ново начало на работата". Няколко часа по-рано до министъра са изпратени две заявления за напускане – от д-р Мирена Станева, изпълнителен директор на Национален фонд „Култура“, и от д-р Нели Стоева, главен асистент в Катедра „История и теория на културата” на Софийски университет „Св. Кл. Охридски” и член на Управителния съвет. И двете оставки са придружени с професионално обосновани аргументи и са приети от министър Атанасов. Основен аргумент за искането на оставките на УС на Национален фонд „Култура“ са "натрупаните негативи, които не могат да бъдат пренебрегвани".
"Моят апел за доброволна оставка на всеки от членовете на УС на НФК е убеждението, че виждам това като единствен достоен и честен начин да опитаме да върнем доверието към работата във фонда – не само публично, но и сред всички хора на изкуството, които разчитат на неговата подкрепа, за да реализират проектите си", казва министърът. "Напълно осъзнавам, че причината за съмненията за безпринципно разпределение на средства, прокарването на лични пристрастия, както и липсата на мотиви за вземането на конкретни решения, не са адресирани само към настоящия състав на Управителния съвет. Както споделих и на срещата, смятам, че една такава колективна саможертва си заслужава в името на отговорността, която предстои за фонда към всички, ангажирани в сферата на културата." – са думите на министър Атанасов.
Национален фонд „Култура“ работи от ноември 2021 г. и негова цел е да подкрепя на национално ниво създаването, развитието и разпространението на българската култура и изкуство в страната и в чужбина.
След като министърът на културата Атанас Атанасов поиска и прие оставките на ръководството на Националния фонд „Култура“, остава въпросът ще има ли ново начало и нов механизъм за работа на фонда?
Кое поражда напрежение в Национален фонд „Култура“? Какви са причините за поисканите оставки на членовете на Управителния съвет? С какви мотиви те отказват да си подадат оставките? Защо има загуба на доверие?
Разговор в "Какво се случва" със заместник-министъра на културата Юрий Вълковски, в чийто ресор сега попада Националният фонд „Култура”, Силвия Чолева, поетеса, издателка, водеща на „Артефир” и член на Управителния съвет на НФК, Велико Маринчевски, преподавател в Националната художествена академия, заместник-председател на Международния алианс за графика и също член на Управителния съвет на НФК, и проф. Борислава Танева, заместник-министър на културата в служебното правителство и преди това член на Управителния съвет на НФК.
Чуйте дискусията от звуковия файл.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg