Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната библиотека започва серия от инициативи, които срещат книгите с изобразителното изкуство

Снимка: Ангелина Грозева

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представя изложбата на художника Дончо Дончев. В своите работи той изследва историята на картите за игра, представя контрастите на нашето време чрез сатирични рисунки, илюстрации и авторски текстове, както и книгата с шаржове на над 100 известни исторически личности – „Персона сатирикона“.

Атрактивната инсталация „ФЕСТУМ“ с кинетични установки допълва представата за симбиоза между слово, картина и движение.

Всеки вторник до края на месеца са предвидени срещи с художника, на които той ще разкрива различни страни от творческия си процес, като например работата му по създаването на приказните илюстрации от FESTUM (на 8 март), представяне на графичната новела „Persona Satyricona“ (на 15 март), авторовите изследвания върху историята на картите за игра (на 22 март), представяне на първия проект на Дончо Дончев Partide Metamorphoses в ЦЕРН, Швейцария през 2016 г. (на 29 март).

Дончо Дончев разказа повече за своята работа в „Артефир“.

„Картата за игра ме е вълнувала през годините и нейната история. Представям инсталация с големи платна с карти с мои любими художници. Опитах се да се докосна до тях, за да преоткрия себе си. Картата за игра е много интересна. Историята, символиката, мистиката, ако искате дори. Както се вижда и в следващата ми книга в албума съм работил в същата насока. В графичната ми новела „Persona Satyricona“, представям 101 личности. Между тях има диалог, под тях има текст с хаштагове. Разказват история от Сътворението до Страшния съд в текстовете. Има и лична история създаването на този албум с рисунки, защото преди две години контузих ръката си, ръката, с която рисувам. Така моливът като разказвач на тези образи, чрез него опитах да намеря тъмното и светлото като образи.“

Книгата „Persona Satyricona“ представя шаржове на личности от световната история, заглавието препраща към Сатирикон на Петроний, който представя по сатиричен начин римското общество през първи век.

Един от първите проекти на Дончо Дончев е „Partida Metamorphoses“ в Церн, Швейцария.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56