Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представя изложбата на художника Дончо Дончев. В своите работи той изследва историята на картите за игра, представя контрастите на нашето време чрез сатирични рисунки, илюстрации и авторски текстове, както и книгата с шаржове на над 100 известни исторически личности – „Персона сатирикона“.
Атрактивната инсталация „ФЕСТУМ“ с кинетични установки допълва представата за симбиоза между слово, картина и движение.
Всеки вторник до края на месеца са предвидени срещи с художника, на които той ще разкрива различни страни от творческия си процес, като например работата му по създаването на приказните илюстрации от FESTUM (на 8 март), представяне на графичната новела „Persona Satyricona“ (на 15 март), авторовите изследвания върху историята на картите за игра (на 22 март), представяне на първия проект на Дончо Дончев Partide Metamorphoses в ЦЕРН, Швейцария през 2016 г. (на 29 март).
Дончо Дончев разказа повече за своята работа в „Артефир“.
„Картата за игра ме е вълнувала през годините и нейната история. Представям инсталация с големи платна с карти с мои любими художници. Опитах се да се докосна до тях, за да преоткрия себе си. Картата за игра е много интересна. Историята, символиката, мистиката, ако искате дори. Както се вижда и в следващата ми книга в албума съм работил в същата насока. В графичната ми новела „Persona Satyricona“, представям 101 личности. Между тях има диалог, под тях има текст с хаштагове. Разказват история от Сътворението до Страшния съд в текстовете. Има и лична история създаването на този албум с рисунки, защото преди две години контузих ръката си, ръката, с която рисувам. Така моливът като разказвач на тези образи, чрез него опитах да намеря тъмното и светлото като образи.“
Книгата „Persona Satyricona“ представя шаржове на личности от световната история, заглавието препраща към Сатирикон на Петроний, който представя по сатиричен начин римското общество през първи век.
Един от първите проекти на Дончо Дончев е „Partida Metamorphoses“ в Церн, Швейцария.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg