Какво е състоянието на гражданската защита у нас в момента? Поддържат ли се скривалищата и бомбоубежищата в София и в страната ни?
Темата коментира в “Нашият ден“ Красимир Димитров, директор на дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на Столична община:
“До 2011 г. функция на “Гражданска защита“ беше поддръжката на колективните средства за защита, които трябваше да се използват за откриване на хора при бедствие и авария при кризи или във военно време и действия, свързани с радиационни, химически и ядрени аварии.
Ние поддържахме тези колективни средства за защита, но от 2011 г. нямаме информация какво се случва. Сега виждам, че има около 150 неизползваеми и само няколко в добро състояние скривалища.“
Училищата и детските градини
“Дали сме писма към районните администрации и те са направили проверка на всички бомбоубежища към районите, които имат детски градини и училища.
Имаме вече обобщен доклад, той ще бъде предаден на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението“ и на областния управител. Има наредба за изграждане и поддържане на колективните средства за защита, това е ангажимент на “Пожарна безопасност и защита на населението“.
Другото, което е важно да се каже е, че при различните видове бедствия Столична община изгради и такива коридори и места на събиране на хора на открити пространства, например при земетресения. Ние разработихме плановете и ги дадохме на всички райони и те са видими.
Според мен малко се говори за разположението на бомбоубежищата, входовете и маркирането им като такива. Може би тази информационна кампания, трябва да започне с регистъра, който прави Главната дирекция.
Важното е да кажем на хората, че в София има метро и то може да се използва като укритие за около 1 млн. души. Другото е логистична дейност, която трябва да развие държавата, с окомплектоването на легла и одеяла и места за пребиваване в метростанциите. Другото важно е електрозахранването на метрото.
Подземните гаражи също могат да бъдат пригодени за укрития. Мазетата на панелните блокове също, но това, което се вижда по блоковете, е масово трупане на боклуци и багаж.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg