Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бомбоубежища – къде и колко у нас

Снимка: БНР

Какво е състоянието на гражданската защита у нас в момента? Поддържат ли се скривалищата и бомбоубежищата в София и в страната ни?

Темата коментира в “Нашият ден“ Красимир Димитров, директор на дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на Столична община:

“До 2011 г. функция на “Гражданска защита“ беше поддръжката на колективните средства за защита, които трябваше да се използват за откриване на хора при бедствие и авария при кризи или във военно време и действия, свързани с радиационни, химически и ядрени аварии.

Ние поддържахме тези колективни средства за защита, но от 2011 г. нямаме информация какво се случва. Сега виждам, че има около 150 неизползваеми и само няколко в добро състояние скривалища.“


Училищата и детските градини

“Дали сме писма към районните администрации и те са направили проверка на всички бомбоубежища към районите, които имат детски градини и училища.

Имаме вече обобщен доклад, той ще бъде предаден на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението“ и на областния управител. Има наредба за изграждане и поддържане на колективните средства за защита, това е ангажимент на “Пожарна безопасност и защита на населението“.

Другото, което е важно да се каже е, че при различните видове бедствия Столична община изгради и такива коридори и места на събиране на хора на открити пространства, например при земетресения. Ние разработихме плановете и ги дадохме на всички райони и те са видими.

Според мен малко се говори за разположението на бомбоубежищата, входовете и маркирането им като такива. Може би тази информационна кампания, трябва да започне с регистъра, който прави Главната дирекция.

Важното е да кажем на хората, че в София има метро и то може да се използва като укритие за около 1 млн. души. Другото е логистична дейност, която трябва да развие държавата, с окомплектоването на легла и одеяла и места за пребиваване в метростанциите. Другото важно е електрозахранването на метрото.

Подземните гаражи също могат да бъдат пригодени за укрития. Мазетата на панелните блокове също, но това, което се вижда по блоковете, е масово трупане на боклуци и багаж.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35