Тя е сред любимите ученици и последователи на проф. Васил Арнаудов и неслучайно вече повече от три десетилетия ръководи Софийския камерен хор, носещ неговото име. Изтъкнат музикант, завеждащ катедрата „Дирижиране и композиция“ в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“, проф. д-р Теодора Павлович е представител на България в Световния хоров съвет и член на международни журита на редица престижни събития в почти всички страни на Европа, а също така – САЩ, Русия, Китай, Япония, Хонконг, Тайван, Южна Корея, Израел.
Обичана от студентите и уважавана сред колегите, тя сякаш е родена, за да стане хоров диригент и да продължи делото на проф. Арнаудов и на своята майка – изтъкнатата българска диригентка Петя Павлович. Но дали това е било съкровеното желание на Теодора? За какво е мечтала като дете, какви са били тайните ѝ стремежи; каква всъщност е искала да стане и какъв човек е извън хор „Васил Арнаудов“? Всичко това ще научите в изключително интересния разговор, който проведохме с нашата гостенка в студиото на „Предаване без име“.
Една откровена изповед за мечтите и тяхната метаморфоза, за съдбовността, отговорността и трудностите, пред които се изправя всяка жена, решила да стане диригент.
Двете части на интервюто можете да проследите в две поредни съботи – на 12 и 19 март, от 11 часа по програма „Христо Ботев“.
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg