„Анима.bg“ е книга, която е събитие за анимационното кино. Защото да се пише за анимация е трудно, защото изисква да се вникне в проблематиката и спецификата на това изкуство, изисква едни особени рецептори, които да схванат този двоен език. В тази книга е анализът на Боряна Матеева върху българското анимационно изкуство за повече от 30 години – от общите проблеми до различните тенденции, различните жанрове и стилистики. Това е един опит да се остави памет за това изкуство.
Боряна Матеева е известен кинокритик, печатала в списанията „Кино“ и „Киноизкуство“, „Филмови новини“, „ЛИК“, „Алтера“, „Проблеми на киноизкуството“, „АРТизанин“, във вестниците „Народна култура“ и „Култура“, „Демокрация, „Литературен вестник“, „Капитал“. Била е член на ФИПРЕССИ на международните фестивали в Сан Себастиан, Анеси, Хавана, Тулуза, Кан, на фестивала „Златен ритон“, на Световния фестивал на анимационния филм във Варна. Преподавател е по история на българската и световната анимация в Нов български университет.
Оформлението на „Анима.bg“ е на Ася Кованова.
Чуйте разговора от звуковия файл.
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg