Каква е реакцията на младите хора в Европа и Русия спрямо военните действия в Украйна?
Темата коментира в “Нашият ден“ Милена Статева, доктор по социология, социален психолог:
“Според “Индипендънт“ две трети от младите хора споделят страховете си от световна война.
Във Франция младите между 18 и 25 години са свръхзагрижени около войната, особено след периода на Covid, сега войната запълва всички новини.
Младите са изложени през социалните врежи на брутални картини от конфликта. Изведнъж ни връхлетя една война, за която не бяхме подготвени в ума си. Те живеят в свят, в който солидарността е водеща и грижата е приоритет.“
Новите поколения
“Бих разграничила младите хора, родени след 80-те години на ХХ в. и тези, родени преди самото начало ХХI в.
Първата група са т.нар “милениали“, те се стремят да създадат положителна промяна в своите общности. Това са хора, за които не може да се каже, че са израсли извън катаклизми, даже напротив.
Те използват социални медии, изкуство, местни организации, корпорации и т.н. и често се оформят като лидери, намерили креативни начини да се справят с проблемите.
Техните деца обаче, т. нар “поколението Z“, които са родени дигитални, са склонни да живеят по-бавно от своите предшественици. Те не са толкова шумни в опитите си да променят света.
Те са по-възпитани и образовани, но също така и стресирано и депресирано поколение, в сравнение с предишните. Може би защото са видели неуспехите на милениалите.“
Темата коментира и в “Нашият ден“ Константин Сапатупов, студент по социология:
“Решили сме да организираме събития, чрез които да събираме хора в асамблеи. Ще гледам да има и роли като модератор, които гарантират, че се спазват добрите нрави.
Вървим в някаква продуктивна посока, в генериране на идеи за това как може да се постигне възпирането на войната от обикновени хора. Стремим се и към малко терапевтичен ефект.
Самите социални мрежи предизвикват някакви настроения в един момент. Алгоритъмът на Фейсбук захранва съдържанието, което ти се показва, на началната страница. Това е алгоритъм, който ти показва персонализирано съдържание. В момента всички имат различни източници и се намират на някаква част от спектъра.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg