Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирена Григорова:

Вълчан войвода би бил най-великата ни личност, ако биографията му можеше да се докаже

| обновено на 16.03.22 в 08:26
Вълчан войвода
Снимка: Фейсбук

Популярната журналистка Ирена Григорова тръгва по стъпките на легендарния Вълчан войвода и неговите съкровища в книгата си „Скитник в мрака“. Ирена Григорова е позната на телевизионната и литературната публика с работата си върху изясняването на българската история.

След успеха на „Мистичните пътеки на България“ и „Прастари времена“ този път авторката повежда читателите на приключение из недостатъчно популярни моменти от нашата история.

Вълчан войвода е много известна личност в народните предания в Северозападна България, Самоковско, Търновско, Странджа, Сакар, Източна Стара планина, Лудогорието и Добруджа. Според най-разпространената легенда е родом от с. Осеновлаг до Своге в Стара планина, или с. Косача, Пернишко.

Според други – от Лозенградско или Малкотърновско в Странджа. Като много млад убил турчин, който се заглеждал по годеницата му, и трябвало да бяга от родния край, стигнал до Бяло море и там се побратимил с гръка Спирос Димитър, който го научил на рибарство и мореходство.

За книгата “Скитник в мрака“ и другите си дейности разказва в “Нашият ден“ Ирена Григорова:

“Книгата е посветена на Вълчан войвода. Ако можеше да се докаже неговата биография, би бил най-великият човек у нас. Той е основен иманярски вдъхновител, поради тази причина за него има изключително много иманярски писания, които правят информацията много размита и няма как да се прецени кое е истина и кое не.

Той е водил чета повече от 30 години, което прави неговата чета най-дълго съществуващата. За всяко нещо в историята на Вълчан войвода има поне пет версии. Основната версия е, че той е странджански герой, но има и твърдения, че е от Велико Търново.

Бих могла да нарека иманярската литература отделен жанр. Това е едно огромно количество литература. Тя не е днешно творение, а започва веднага след Освобождението.“

Репортерството

“Подбирам историите, които разказвам, влизайки в ролята на зрител. Кое би било интересно за мен. Ако е интересно и за мен, предполагам, че ще бъде интересно и на хората, на които го разказвам. Не правя истории, които не са ми интересни.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44