Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва уебинар за ползите от ранното обучение

На 17 март Фондация “Карин дом“ организира уебинар за „Насърчаване на ученето в ранна възраст“.

Кога е добре да започне ученето и с какви подходи? Има ли граници и правила, които да се следват при ранното обучение на децата? Къде е балансът между учене и игра? Какви са ползите и рисковете от ранното обучение? Как да стимулирате ученето чрез игра?

За целта на инициативата разказва в “Нашият ден“ Виргиния Василева, детски психолог и психотерапевт:

“Специалистите, които работим с малки деца, забелязваме тенденцията родителите да започват рано да подпомагат обучението на децата. Множество изследвания показват, че програмите по ранна детска интервенция помагат не само в посока навременното преодоляване на затрудненията в детското развитие, но са и добра основа за стимулирането на уменията за по-добър старт в живота.

Децата учат най-добре през игра и забавления. Често се случва родителите да не намират сами правилния подход към ученето.

Уебинарът, който предлагаме на родителите, ще даде информация за това колко е важен балансът между учене, забавление и игра.

Ще разясним какви са основните принципи и правила, които е добре родителите да следват, за да се избегнат някои крайности.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво храни гнева на младите хора?

Младежки банди, улични хулигани, локали – няма значение как ще наречем тези млади хора, по-важното е, че у нас почти всеки знае подобна история, ставал е свидетел, а понякога е бил и жертва на насилие. Защо няма работещ механизъм, за да бъде предотвратено това насилие, особено след като нападателите в повечето случаи са познати? Кое държи младежите..

публикувано на 21.05.25 в 10:01

Транспортният атлас на GATE: дигитална карта на трафика в София

В ефира на предаването "Време за наука", д-р Лидия Витанова – инженер и ръководител на проект в Института "Големи данни в полза на интелигентно общество" (GATE) – разказа за създаването и значението на първия транспортен атлас на София . Този новаторски проект хвърля светлина върху реалното състояние на автомобилния трафик в столицата, анализирайки..

обновено на 21.05.25 в 08:32
Проф. Атанас Семов

Еврото предполага ниска инфлация и задържане на цените – то е "инфлационна котва"

Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..

публикувано на 20.05.25 в 12:50
Нина Цанева, Н. Пр. Катрин Банън и Емилия Клайн

Н. Пр. Катрин Банън: За българо-ирландските културни и бизнес отношения

За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..

публикувано на 20.05.25 в 09:40

Антон Митов представя: Транспортно-туристически неволи

За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..

публикувано на 19.05.25 в 18:45