Езикът на омразата вече има възможност да се разпространява както никога преди заради сложния начин, по който различен тип информация се появява в потока от новини на интернет потребителите. Хората обикновено реагират по-бързо и с по-голяма сила на съдържание, предизвикващо отрицателни емоции – като страх и омраза. А целта на алгоритмите е да рекламират съдържание, което ангажира. Тази конфигурация се явява плодотворна почва за бързото и повсеместно разпространение на омразата чрез социалните мрежи.
Езикът на омразата в социалните медии е проблем, който трябва да бъде дискутиран открито. Будни ли са социалните медии и как реагира нашето общество чрез тях? Кога езикът на омразата от случайно говорене се превръща в оръжие на пропагандата?
Ясен Танев – информационен анализатор, водещ експерт на БСК по проблемите на информационната сигурност и фискализацията, един от създателите на гражданската инициатива „Информационна прозрачност“, коментира темата в "Законът и Темида".
"Социалните медии създават нови герои и нови обекти на омразата. Социалните медии реагират внезапно и отразяват целия спектър на емоциите. В тях се включват хора, които осъзнато участват, и целта е да се постигне ефект. Ако преди хората са събирали на площадите и са се сблъсквали челно, за което е била необходима смелост и е причинявало дискомфорт, сега в социалните медии всеки е герой и всеки е на барикадата и мята дигитални камъни. Не трябва да подценяваме силата на социалното дигитално говорене, защото, когато става дума за киберсигурност и киберефект, ако те нямат реален ефект върху хората и обществото, то няма смисъл от тях – те ще изчезнат."
Чуйте повече от звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg