Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясен Танев: Социалните медии създават нови герои и нови обекти на омразата

Словото на омразата в социалните мрежи

Снимка: rawpixel.com

Езикът на омразата вече има възможност да се разпространява както никога преди заради сложния начин, по който различен тип информация се появява в потока от новини на интернет потребителите. Хората обикновено реагират по-бързо и с по-голяма сила на съдържание, предизвикващо отрицателни емоции – като страх и омраза. А целта на алгоритмите е да рекламират съдържание, което ангажира. Тази конфигурация се явява плодотворна почва за бързото и повсеместно разпространение на омразата чрез социалните мрежи. 

Езикът на омразата в социалните медии е проблем, който трябва да бъде дискутиран открито. Будни ли са социалните медии и как реагира нашето общество чрез тях? Кога езикът на омразата от случайно говорене се превръща в оръжие на пропагандата?

Ясен Танев – информационен анализатор, водещ експерт на БСК по проблемите на информационната сигурност и фискализацията, един от създателите на гражданската инициатива „Информационна прозрачност“, коментира темата в "Законът и Темида".

"Социалните медии създават нови герои и нови обекти на омразата. Социалните медии реагират внезапно и отразяват целия спектър на емоциите. В тях се включват хора, които осъзнато участват, и целта е да се постигне ефект. Ако преди хората са събирали на площадите и са се сблъсквали челно, за което е била необходима смелост и е причинявало дискомфорт, сега в социалните медии всеки е герой и всеки е на барикадата и мята дигитални камъни. Не трябва да подценяваме силата на социалното дигитално говорене, защото, когато става дума за киберсигурност и киберефект, ако те нямат реален ефект върху хората и обществото, то няма смисъл от тях – те ще изчезнат."

Относно ареста на бившия премиер Бойко Борисов, Ясен Танев смята, че социалните медии са реагирали много бързо. "Забелязвам, че имаше недостиг, или по-скоро липса на течове на информация. Отдавна такава сериозна акция не се случва "под светлината на прожекторите". Нямаше дълбок пиар, а по-скоро затишие на информираност, което създаде и напрежение, за да може никой да не е предупреден. Интернет реагира бързо. Видях, че коментарът на министър-председателя Кирил Петков, че никой не е над закона, има 16 000 лайка. Има изключително интересно мнение на Лаура Кьовеши. За мен е интересно, че такова нещо се случва." 

Чуйте повече от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26