Езикът на омразата вече има възможност да се разпространява както никога преди заради сложния начин, по който различен тип информация се появява в потока от новини на интернет потребителите. Хората обикновено реагират по-бързо и с по-голяма сила на съдържание, предизвикващо отрицателни емоции – като страх и омраза. А целта на алгоритмите е да рекламират съдържание, което ангажира. Тази конфигурация се явява плодотворна почва за бързото и повсеместно разпространение на омразата чрез социалните мрежи.
Езикът на омразата в социалните медии е проблем, който трябва да бъде дискутиран открито. Будни ли са социалните медии и как реагира нашето общество чрез тях? Кога езикът на омразата от случайно говорене се превръща в оръжие на пропагандата?
Ясен Танев – информационен анализатор, водещ експерт на БСК по проблемите на информационната сигурност и фискализацията, един от създателите на гражданската инициатива „Информационна прозрачност“, коментира темата в "Законът и Темида".
"Социалните медии създават нови герои и нови обекти на омразата. Социалните медии реагират внезапно и отразяват целия спектър на емоциите. В тях се включват хора, които осъзнато участват, и целта е да се постигне ефект. Ако преди хората са събирали на площадите и са се сблъсквали челно, за което е била необходима смелост и е причинявало дискомфорт, сега в социалните медии всеки е герой и всеки е на барикадата и мята дигитални камъни. Не трябва да подценяваме силата на социалното дигитално говорене, защото, когато става дума за киберсигурност и киберефект, ако те нямат реален ефект върху хората и обществото, то няма смисъл от тях – те ще изчезнат."
Чуйте повече от звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg