Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цън Цон: Пекин смята Русия за стратегически партньор, но не може да загуби и Запада

Цън Цон
Снимка: Личен архив

“Китай като страна не е пряко въвлечена във войната. Нормално и разумно е все още да се опитва да пази баланса между всички страни“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Цън Цон, председател на Съвета за икономически и дипломатически отношения и специален съветник в Дипломатическия институт към МВнР на България.

“Пекин счита Русия за стратегически партньор, от когото купува газ, петрол и други материални първични продукти. Двете държави имат сходни идеологически разбирания и много често политическите им позиции са сходни, това допринася за двустранните отношения.

От друга страна, Китай не може да си позволи да загуби западните си партньори, с които осъществява най-голям дял от своята търговия. Това са САЩ, ЕС, Япония, Южна Корея и т.н.“

Китай като посредник в конфликта

“Ако Китай бъде припознат като легитимен посредник между всички страни, за да може да договаря, би било благоприятен сценарий. По този начин хем ще допринесе за развитието на войната, хем да договори различни компромиси за себе си с всяка от страните.

Не съм сигурен дали иска да приключи максимално бързо, защото всичко е въпрос на баланс, трябва да продължи достатъчно дълго, за да изтощи страните, но не толкова дълго, че да ескалират нещата. Виждаме, че на моменти нещата излизат извън контрол, като падането на ракетата близо до границата на Полша.“

Покачването на цените в Китай

“Такава война няма как да не се отрази на цените в различните държави, но мисля, че Китай е направила някои стъпки, които ще олекотят подобни ефекти. Една от тях е запасяването със земеделски продукти. Това се случи доста преди войната. Много хора се чудеха защо Пекин предприема такива стъпки, именно за такива извънредни случаи.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55