Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цън Цон: Пекин смята Русия за стратегически партньор, но не може да загуби и Запада

Цън Цон
Снимка: Личен архив

“Китай като страна не е пряко въвлечена във войната. Нормално и разумно е все още да се опитва да пази баланса между всички страни“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Цън Цон, председател на Съвета за икономически и дипломатически отношения и специален съветник в Дипломатическия институт към МВнР на България.

“Пекин счита Русия за стратегически партньор, от когото купува газ, петрол и други материални първични продукти. Двете държави имат сходни идеологически разбирания и много често политическите им позиции са сходни, това допринася за двустранните отношения.

От друга страна, Китай не може да си позволи да загуби западните си партньори, с които осъществява най-голям дял от своята търговия. Това са САЩ, ЕС, Япония, Южна Корея и т.н.“

Китай като посредник в конфликта

“Ако Китай бъде припознат като легитимен посредник между всички страни, за да може да договаря, би било благоприятен сценарий. По този начин хем ще допринесе за развитието на войната, хем да договори различни компромиси за себе си с всяка от страните.

Не съм сигурен дали иска да приключи максимално бързо, защото всичко е въпрос на баланс, трябва да продължи достатъчно дълго, за да изтощи страните, но не толкова дълго, че да ескалират нещата. Виждаме, че на моменти нещата излизат извън контрол, като падането на ракетата близо до границата на Полша.“

Покачването на цените в Китай

“Такава война няма как да не се отрази на цените в различните държави, но мисля, че Китай е направила някои стъпки, които ще олекотят подобни ефекти. Една от тях е запасяването със земеделски продукти. Това се случи доста преди войната. Много хора се чудеха защо Пекин предприема такива стъпки, именно за такива извънредни случаи.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10