“Астрономията като наука се развива още от праисторията. Това е една от най-старите науки. Това е едно умение, което позволява на хората да се движат в пространството и да измерват времето“ – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Валерия Фол:
“Да си представим живот без часовници. Трябва да се знае кога идва пролетта, кога идва сеене, кога жътва, да се организира животът – стопанският и религиозният. Особено в непознато пространство, човек трябва да има едни постоянни маркери, а това е звездното небе.
Знанието на календара е една сила, защото е неразривно свързана с цялостната стопанска дейност – земеделие, животновъдство, строителство дори. Всичко това е свързано и с обредния календар. Това е знание, предавано от поколение на поколение в нелитературна среда.
В момента астрономия се учи в университет, а някога не е имало учебници. Специално астрономията е пазена в аристократически и жречески общества – в Тракия, в Египет, във Вавилон…
Нашите траки не са писали и сега говорим за етноастрономия. Много неща са запазени в традиционната култура на българина – разбиране и измерване на времето, разделянето на годината на сезони и да знае кога какво прави.“
Повече за това кои са обектите, които можем да наречем “древни обсерватории“, чуйте от целия разговор с проф. Фол в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ директора на НАО „Рожен“ д-р Никола Петров:
“На територията на сегашна България са се развивали такива астрономически познания. Напълно вярно е и това, че литературата е доста оскъдна що се отнася до такива важни познания в Астрономията.
Точно това, което стана на въпрос, че писмеността тогава у нас не е развита.
Една от най-старите обсерватории, в които се смята, че са се случвали астрономически наблюдения именно с определяне на годишни сезони – на ставането на равноденствията и идващото лято – зима. Близо до нас в Македония и около 50 км от Скопие е една от най-древните обсерватории.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg