Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчва се наградата „Сивина“

Снимка: списание „Кукл Арт“

На 21 март се отбелязва Световният ден на кукления театър. Той се празнува от 2003 година по инициатива на Международния съюз на куклените театри към Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО) и се посвещава на подкрепата и популяризирането на кукленото изкуство по целия свят.

По традиция на днешния ден ще бъде връчена наградата „Сивина“ – за поощряване на млади актьори в кукленото изкуство. Наградата се връчва от 2009 година и е на името на Сивина Сивинова, която е една от най-ярките млади актриси в Столичния куклен театър. Името на наградата е почит и преклонение пред творчеството на цялото талантливо актьорско семейство Сивинови – Иван, Ваня, Нина и Сивина, споделя Иван Райков, директор на Столичен куклен театър, домакин на събитието:

Иван Райков
„Досега тенденцията беше, че празникът се открива с послание от Международната организация „Унима“, идеята е да достигне до повече хора и се залага на човешките норми за красота. През различните години минахме през различни периоди, много лесно комуникираме с колеги вече, това е напредък, имаме поглед навсякъде по света какво се случва с кукленото изкуство. Наградата „Сивина“ ще се връчи за 13-и пореден път. Претендентите тази година са седем, всички са завършили последната година театралното си образование.“

Идеята за наградата „Сивина“ е на доц. Петър Пашов и Кирякос Аргиропулос и е учредена и подкрепена от режисьорската колегия към АКТ-УНИМА, България и Съюза на артистите в България. Призът е за поощряване на млади актьори в кукленото изкуство. Те са номинирани и отличавани за дебют или една от първите си три изяви на професионална сцена. Отличието е диплом, статуетка, вдъхновена от емблематичната за трупата на Сивинови миниатюра „Метаморфози“, както и финансов стимул. Пластиката е изработена от Васко Бърдаров.

Столичният куклен театър проведе събитие с благотворителна кауза към пострадалите в Украйна, представлението „Малката нула“, и предстоят още такива събития и инициативи. Планират се събития за украинската общност в България в дневния център в „Музейко“. 

Повече чуйте в звуковия файл.



Носители на наградата „Сивина“ до сега са:
2010 г. – Живко Джуранов, за ролята му на Малкия принц в едноименния спектакъл на КТ-Пловдив, реж. Руслан Кудашов.
2011 г. – Калоян Георгиев, за ролята му в „Комедия аха-аха Дел‘Арте“ в спектакъла на КТ-Стара Загора.
2012 г. – Ваня Камянска, за ролите и в спектакъла „Малката Самовила”, реж. Славчо Маленов, КТ – Стара Загора.
2013 г. – Ана-Мария Лалова, за ролите ѝ на Дяволчето Фют и Люлю в „Машината Ян Бибиян“, реж. Петър Пашов-младши, театър „Ателие 313“.
2014 г. – Стоян Дойчев, за ролите на Малволио, Капитана, Себастиан, Страж и Шут в представлението „Дванайста нощ“ от У. Шекспир, реж. Съби Събев, КТ-Сливен.
2015 г. – Ася Димитрова, Биляна Бозинарева, Александър Томов и Христо Иванов, за актьорските им постижения в спектакъла „Бременските музиканти“, реж. Мая и Митко Димитрови, КТ-Видин.
2016 г. – Ралица Стоянова, за ролите на Мащехата и Гретел в „Хензел и Гретел“ и Константин Костадинов за ролите на Хензел и Дърваря в „Хензел и Гретел“, реж. Владислава Джамбазова, ДКТ „Константин Величков“, Пазарджик.
2017 г. – Диляна Спасова за ролите ѝ в спектакъла „Бялата врана“, режисьор Любомир Колаксъзов, КТ-Стара Загора.
2018 г. – Любомир Генчев, за ролята на Дребосъчето в постановката на режисьора Тодор Вълов, „Карлсон” в Столичен куклен театър.
2019 г. – Силвана Петрова, за ролята на джуджето Якоб Рубенщайн в спектакъла „Малкото джудже“, режисьор Петромил Денев, КТ-Сливен.
2020 г. – Димитър Пишев, Ивета Маринова, Мартин Пашов и Светлана Станчева, за актьорските им постижения в спектакъла „Вълкът и седемте козлета“, режисьори: Мая Димитрова и Митко Димитров, КТ-Русе.
2021 г. – Йордан Тинков, за ролята на Краля на безпътицата и Лабиринта в спектакъла „Малката самовила“, режисьор проф. Славчо Маленов, КТ– Стара Загора.

Снимки: списание „Кукл Арт“, Столичен куклен театър



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15