Явор Ганчев е собственик на един модерен, виртуален, но иначе съвсем реален храм на модерната музикална култура, който носи звучното име “Дюкян Меломан“.
Явор Ганчев е главен герой в “Нашият ден“:
“Всяко поколение има хората си, които търсят нещо различно, но всъщност търсят това, с което могат да се определят лично. Търсенето на различното е търсенето на личното. Търсенето на себе си е основната движеща сила за всеки човек.
В момента плуваме в тази политическа, икономическа и лична свобода, която е заложена от индустриалната революция и от капитализма към света, на който ние принадлежим. Това, което имаме днес, дължим на тези няколкостотин години развитие.
Свободата не е даденост и колкото повече се отдалечаваме от онези времена, толкова повече приемаме, че това, което имаме е природна даденост и не трябва да се борим и трудим за него, затова и все повече го губим.
Всяко поколение има своите свободни деца и всяко следващо гледа на миналите донякъде идеализирано, защото в спомена и паметта остават нещата, които имат значение.“
Войната в Украйна
“Ако нещо се повтаря в историята, винаги по един и същи начин, най-естественото е да го очакваш да стане, а може би и да се надяваш, че няма да стане толкова скоро. Но да вярваш, че този диктатор е различен от всички други диктатори, които историята познава, е едно нереалистично очакване. Затова и толкова много хора са учудени, че добрият диктатор е като всички останали диктатори – войнолюбец и причинител на много смърт и разрушения.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg