Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левон Хампарцумян: Очаква ни относително висока, но не и хиперинфлация

Българският банков сектор: Сравними сме със страните в Централна и Източна Европа

| обновено на 24.03.22 в 14:25
Снимка: БГНЕС

Днес в Sofia Tech Park се провежда конференцията Fintex Summit 2022 – ускорение и бъдеще на финансовите технологии.

Темата коментира в “Нашият ден“ Левон Хампарцумян:

“Банковият сектор е толкова силен и толкова важен, колкото е самата икономика, защото не банките дърпат икономиката напред, а икономиката дърпа банките.

Ако се върнем към индустриалната трансформация в тази индустрия, със сигурност предстоят големи промени от гледна точка на по-ефективно използване на възможностите на това, което всички наричаме Fintex, но това всъщност са дигитални услуги, някои от тях сме свикнали да използваме, без да се усещаме. Имаме достъп до парите си по повече от един начин – 24/7.

Това не става с декрет или насила, а става, когато потребителят реши, че е по-комфортната и по-сигурната услуга.“

Българският банков сектор

“Не сме напред, но сме сравними със страните в Централна и Източна Европа. Предприемачът е най-крехкото и плашливо създание от гледна точка на това къде ще се базира и дали се чувства комфортно в средата, в която работи, така че да може да реализира идеи.“

Средствата от ЕС

“Зависи то това дали предприемачите ще имат по-голяма тежест от усвоителите на фондовете. Българската икономика пострада от Covid по-малко, отколкото очаквахме. Сега дойде войната в Украйна, която създава допълнителни рискове и предпоставки за кризи в различни сектори.

В справянето с тези предизвикателства сме по-скоро реактивни, отколкото проактивни. И няма как да се проактивни заради размера на икономиката си.“

Предложението за национален форсмажор

“Това най-вероятно няма да стане по ред причини. Това е безсмислено. Има компании, които се развиват добре, има и компании, които могат да се опитат на индивидуално ниво да потърсят някакви форсмажорни обстоятелства в зависимост от договорите, които имат и пазарите, на които работят.

От инвестиционна гледна точка самото обсъждане на такова нещо е странно. Някой ще си каже – “как ще инвестирам в тази държава, която ще каже, че утре има форсмажор и всичките ми договори изостават.“ Това дава знак за неустойчива среда.“

Мораториумът върху цените на електричеството

“Единствената причина да се направи това нещо беше да се купи време, за да се види как се развиват нещата. Този сектор очевидно е под голям стрес заради зависимостта от Русия.

Инфлацията е нещо, което така или иначе се случва в момента. Най-вероятно ни очаква период на относително висока инфлация, но не хиперинфлация и или пък подобна на онова, което сме виждали 1997 – 1998 г. Да се надяваме, че тя ще бъде в рамките на 10-15%, което не изключва в определени сегменти да бъде и по-висока, като енергия и храни.“

Помощта за бизнеса

“Трябва да има някаква подкрепа за бизнеса, докато има толкова трудна и динамична среда, но пък безкрайното продължаване не е здравословно за икономиката. Защото това са пари, които идват от данъците, които пък могат да плащат само успешните фирми. Ние не произвеждаме повече, за да дадем, а най-добрият начин да се справим с инфлацията е да произвеждаме повече стоки и услуги.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05