Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светът отбелязва “Часът на Земята“

На 26 март (събота) ще се проведе Часът на Земята, най-голямата природозащитна инициатива в света.

В нощта на 26 март 2022 г., в 20:30 ч., хората по целия свят ще отбележат Часа на Земята, като изключат светлините в знак на солидарност с човечеството и планетата.

Това е най-голямата инициатива на Световния фонд за дивата природа, като целта на кампанията е да ни напомни, че използваме доста ресурси, които можем да спестим, за да опазим природата чиста.

В “Нашият ден“ Апостол Дянков от WWF България разказа защо е важен Часът на Земята 2022?

Какви съпътстващи събития ще бъдат проведени и до какво ще доведе енергийната криза и ускореното спиране на вноса на изкопаеми горива от Русия, можете да чуете от разговора в звуковия файл.

Освен призив за любов към природата тази година инициативата на WWF „Часът на Земята“ призовава за мир, затова на три кръстовища в София светофарите ще светят със зелени сърца, вместо със зелени точки. Тe са на кръстовищата: бул. „Витоша“ и бул. „Ал. Стамболийски“ , бул. Витоша и ул. „Алабин“, бул. „Витоша“ и бул. „Патриарх Евтимий“.

Сградите в София, които ще бъдат тъмни на 26 март за един час от 20.30 до 21.30 ч. са:

Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“,
Паметникът на Васил Левски
Статуята на Света София
Националният археологически музей
Паметникът на Цар Освободител
Софийската градска художествена галерия
Катедрален храм „Св. Александър Невски“
храм „Св. София“
Храм „Св. Седмочисленици“
Храм „Св. Георги победоносец“
Храм „Св. Неделя“
Националната художествена галерия
Народен Театър „Иван Вазов“
Боянската църква „Св. св. Никола и Пантелеймон“

Още за инициативата "Часът на Земята" чуйте от Калина Бояджиева – от WWF и координатор на инициативата в България в интервю на Ася Чанева - в Зелени минути - „Лабиринти на познанието“:

Снимки: www.wwf.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20