Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светът отбелязва “Часът на Земята“

На 26 март (събота) ще се проведе Часът на Земята, най-голямата природозащитна инициатива в света.

В нощта на 26 март 2022 г., в 20:30 ч., хората по целия свят ще отбележат Часа на Земята, като изключат светлините в знак на солидарност с човечеството и планетата.

Това е най-голямата инициатива на Световния фонд за дивата природа, като целта на кампанията е да ни напомни, че използваме доста ресурси, които можем да спестим, за да опазим природата чиста.

В “Нашият ден“ Апостол Дянков от WWF България разказа защо е важен Часът на Земята 2022?

Какви съпътстващи събития ще бъдат проведени и до какво ще доведе енергийната криза и ускореното спиране на вноса на изкопаеми горива от Русия, можете да чуете от разговора в звуковия файл.

Освен призив за любов към природата тази година инициативата на WWF „Часът на Земята“ призовава за мир, затова на три кръстовища в София светофарите ще светят със зелени сърца, вместо със зелени точки. Тe са на кръстовищата: бул. „Витоша“ и бул. „Ал. Стамболийски“ , бул. Витоша и ул. „Алабин“, бул. „Витоша“ и бул. „Патриарх Евтимий“.

Сградите в София, които ще бъдат тъмни на 26 март за един час от 20.30 до 21.30 ч. са:

Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“,
Паметникът на Васил Левски
Статуята на Света София
Националният археологически музей
Паметникът на Цар Освободител
Софийската градска художествена галерия
Катедрален храм „Св. Александър Невски“
храм „Св. София“
Храм „Св. Седмочисленици“
Храм „Св. Георги победоносец“
Храм „Св. Неделя“
Националната художествена галерия
Народен Театър „Иван Вазов“
Боянската църква „Св. св. Никола и Пантелеймон“

Още за инициативата "Часът на Земята" чуйте от Калина Бояджиева – от WWF и координатор на инициативата в България в интервю на Ася Чанева - в Зелени минути - „Лабиринти на познанието“:

Снимки: www.wwf.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30