Установен в първите векове на християнството, Благовещение е един от дванадесетте големи Господски и Богородични празници.
Благата вест за раждането на Спасителя, съгласно евангелското повествование, идва в света чрез ангел Гавраил. Обещанието, дадено от Всеблагия Бог на човечеството се изпълнява, когато девицата Мария приема с готовност и смирение да стане съсъд на Божия Промисъл.
Божият вестител разкрива, че Младенецът Когото ще роди светата Дева ще бъде заченат от Дух Свети и поради това ще се нарече Син Божи.
С Благовещение започва духовната пролет, духовното обновяване на човечеството. Както казва отец Александър Лашков:
„ Събитие, което вещае край на тежката греховна зима, сковала човешкия живот; което вещае разпръскване на мъглите на заблудите и суеверията; което вещае стопяване на ледовете на омразата и злотворството и изгряване на животворното „Слънце на правдата” Христос.
В промислителния Божий план за човешкото спасение ще последват и други, по-големи и значими събития. Но Благовещение е забележително между всички тях с това, че то е първото събитие в тази спасителна поредица, че е нейно начало.“
Това е евангелското събитие, с което започва нашето спасение. Като става Божия майка св. Богородица приема и скръбта по саможертвата на Единствения си Син за спасението на човечеството и изкупването му от греха, чрез кръстна смърт и възкресение.
Като майка на Господа св. Дева Мария се явява и закрилница на целия човешки род пред престола на Всевишния. От този акт става ясно, че Бог дава преимуществото на жената да бъде дарител на живот. Отговорност, която едва ли всички осъзнаваме.
Жалко е, че години наред под влияние на криворазбраната еманципация нашето общество отклоняваше жената от основното й призвание да бъде майка.
Тя беше всичко останало: общественичка, лидеpка, комбайнерка, трактористка, ватманка и т.н., но сякаш бяхме забравили уважението към нея като майка на нашето общество. Плодовете на това берем днес и ще продължаваме да ги берем.
Според християнската вяра както мъжа, така жената имат различни дарби, които следва да бъдат развивани, което в никакъв случай не значи, че единият стои по горе от другия, не случайно св. ап. Павел пише в своето послание до Галатяни: "Няма мъжки пол, ни женски, защото всички вие едно сте в Христа.”
Непознаването на Христовото учение и морал, послужило за основа на европейската цивилизация, води до такива абсурдни ситуации, в които жената търси права си и се опитва да бъде мъж.
Чуйте коментара в звуковия файл.
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg