Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благовещение е!

Св. Благовещение от неизвестен автор от XVI в., от църквата "Св. Йоан Морски" в Несебър. Днес в Градската художествена галерия в гр. Пловдив.
Снимка: http://www.pravoslavieto.com

Установен в първите векове на християнството, Благовещение е един от дванадесетте големи Господски и Богородични празници.

Благата вест за раждането на Спасителя, съгласно евангелското повествование, идва в света чрез ангел Гавраил. Обещанието, дадено от Всеблагия Бог на човечеството се изпълнява, когато девицата Мария приема с готовност и смирение да стане съсъд на Божия Промисъл.

Божият вестител разкрива, че Младенецът Когото ще роди светата Дева ще бъде заченат от Дух Свети и поради това ще се нарече Син Божи.

С Благовещение започва духовната пролет, духовното обновяване на човечеството. Както казва отец Александър Лашков:

„ Събитие, което вещае край на тежката греховна зима, сковала човешкия живот; което вещае разпръскване на мъглите на заблудите и суеверията; което вещае стопяване на ледовете на омразата и злотворството и изгряване на животворното „Слънце на правдата” Христос.

В промислителния Божий план за човешкото спасение ще последват и други, по-големи и значими събития. Но Благовещение е забележително между всички тях с това, че то е първото събитие в тази спасителна поредица, че е нейно начало.“

Това е евангелското събитие, с което започва нашето спасение. Като става Божия майка св. Богородица приема и скръбта по саможертвата на Единствения си Син за спасението на човечеството и изкупването му от греха, чрез кръстна смърт и възкресение.

Като майка на Господа св. Дева Мария се явява и закрилница на целия човешки род пред престола на Всевишния. От този акт става ясно, че Бог дава преимуществото на жената да бъде дарител на живот. Отговорност, която едва ли всички осъзнаваме.

Жалко е, че години наред под влияние на криворазбраната еманципация нашето общество отклоняваше жената от основното й призвание да бъде майка.

Тя беше всичко останало: общественичка, лидеpка, комбайнерка, трактористка, ватманка и т.н., но сякаш бяхме забравили уважението към нея като майка на нашето общество. Плодовете на това берем днес и ще продължаваме да ги берем.

Според християнската вяра както мъжа, така жената имат различни дарби, които следва да бъдат развивани, което в никакъв случай не значи, че единият стои по горе от другия, не случайно св. ап. Павел пише в своето послание до Галатяни: "Няма мъжки пол, ни женски, защото всички вие едно сте в Христа.”

Непознаването на Христовото учение и морал, послужило за основа на европейската цивилизация, води до такива абсурдни ситуации, в които жената търси права си и се опитва да бъде мъж.

Чуйте коментара в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39