Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Христов: Презентацията като знание и изкуство

| обновено на 28.03.22 в 08:00
Борис Христов
Снимка: Личен архив

Борис Христов е основател на презентационна агенция 356labs и PowerPoint MVP. Говорил е и продължава да презентира в над 25 държави по целия свят и не веднъж е избиран за най-добър лектор на съответното събитие.

Самият Борис преподава и обучава компании от калибъра на KPMG, Publicis, Roche, Unicredit Bulbank, Renault и много други на умения, вариращи от презентационни умения и сторителинг до психологията зад дизайна на слайдовете им.

Борис Христов е главен герой в "Нашият ден":

“Избирането на толкова специализирана сфера е плюс, защото от една страна, е лесно да се отличиш, тъй като никой друг не го прави, но е минус заради това, че предлагаш една ниша или индустрия, или потенциален продукт на пазара, който все още не съществува. 

Първата опция това да е така е, e че ти виждаш токова напред и си толкова иновативен или защото никой друг не се е сетил. Но има и друга опция, която е доста точна и релевантна в нашия свят и тя е, че пазарът не търси такава услуга, което вече е много страшно.

Искаш да направиш нещо, но за него не съществува пазар, защото самият пазар не разбира нуждата от подобен тип услуга. Ти имаш едно много трудно упражнение - да  промениш начина на мислене на тези хора, че това е услуга, която им трябва. Евентуално след това, години по-късно, ако на тях наистина им потрябва такава помощ, да се сетят, че ти си човекът, към който може да се обърнат. Напреднахме доста в промените на нагласите на клиенти.

Към нас се обръщат основно няколко индустрии - най-вече Ай Ти бранша и Fintex света. Банковата сфера по никакъв начин не отстъпва, което за мен е интересно до ден днешен. Банковата сфера е много специфична, но имаме и компании, които търсят такава услуга като Стартъпите.

Светът постави нови рамки на това как се комуникира. Пандемията преправи начина изцяло в онлайн формат.  Това да комуникираш също толкова успешно онлайн, както си комуникирал на място, постави много предизвикателства. Добави се една комплексност да изкомуникираш едно и също нещо също толкова ефективно онлайн.

Ние затваряме целия цикъла на презентацията, започвайки от това какво е напът да презентира този човек и какво ще включи в презентацията.

Продължаваме да имаме партньорства извън границите на България, но случващото се в Украйна спря реализацията на доста неща. 

Правим неща на световно ниво, рядко някой ни е задава въпроса от коя държава сме. 

Догодина имаме амбициозния план да направим София столицата на презентационните умения за целия свят, като превърнем София и нашето събитие в хибриден вариант. Ще докараме голяма част от лекторите на живо в България. 

Пожелавам на всички да не правим компромис с качеството на нещата, които творим."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00