Сезоните не са това, което са били за прародителите ни от традиционното аграрно общество. Времето е абстракция, която не е означавала много извън природните цикли, в които се е въртял стопанският живот. То се е деляло основно на лято и зима, а преходните периоди са били смятани за особено „лошо време“.
Такава е седмицата преди Тодоровден в началото на Великите пости. Наричана е Тодорова седмица, Тудурица, Суха неделя, Луда неделя и т.н. Самият свети Тодор е двойствен образ – светец-демон. В това време злите демонични сили са излизали сред хората, които пък са се опитвали да ги обезсилят със забрани и магически ритуали. Ако и днес казваме, че нещо ще стане на Куково лято или че на някого му е слаб ангелът, то е останало тъкмо от вярванията, свързани с Лудата седмица. Самите дни в нея имат особени имена – понеделникът е Чисти, Песи, Бесни, Куковден, Кукеровден, вторникът – Усовски, Чрън (черен), Арджав (ръждив), срядата е Луда, четвъртък – Въртоглав, а петък – Шамотен, Глух, Луд, Черен.
Ако пък си позволим волността да наречем пролетта, която преживяваме сега, с думите на прадядовците и прабабите си – „лошо време“, една тревожна мисъл ще ни измъчва. След лудите дни на символична борба между нечистите сили и божите пратеници доброто задължително е побеждавало и лятото е сгрявало земята. Дали обаче след нашата луда пролет ще просветне топлото животворно слънце, или ще се завърне сковаваща зима?
Чуйте разказа на проф. Мария Китанова в предаването „За думите“.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg