Смятаният за един от най-известните съвременни физици в света – проф. Минко Балкански, и създадената от него фондация предоставят дом на украински бежанци.
Четири от къщите, които Фондация „Миню Балкански“ стопанисва в село Оряховица – родният край на професора, вече са на разположение за дългосрочно ползване от хората, бягащи от войната в Украйна. Те са напълно оборудвани и обзаведени.
Обикновено в тези къщи се провеждат летни школи, които целят да подпомогнат развитието на учениците в различни научни и хуманитарни области. Провеждат се и курсове за усъвършенстване на преподаватели от цял свят.
Фондацията, кръстена на бащата на Минко – Миню Балкански, вече 27 години пробужда интереса към културата и технологиите на младите. Общуването с тях е едно от най-ценните изживявания за професора, за когото тъгата е само потискаща дума, а щастието е това, за което човек е създаден. Него Минко, както обича да го наричат, открива в изкуството да даваш. За своите почти 95 години той не спира да дава – най-вече споделя с всеки, който има желанието и усета да чете хората и света, познанието, до което самият той е достигнал.
Представял изследванията си в 34 университета в Европа и Америка и преподавал в една немалка част от тях, професорът от университета „Пиер и Мария Кюри“ в Париж е носител на значими отличия – премията van Hippel; Почетен легион, Висш орден на Френската република; Орден „Стара планина“; командир на Полския орден за заслуги и на награда за заслуги на Индия.
В края на април проф. Минко Балкански ще бъде в София, за да се срещне с младите и будни хора, за които познанието и даването са извор на щастие.
А повече за предоставените от него къщи, богатата му история и завета на баща му – Албена Ненкова, директор „Програма и развитие“ на Фондация „Миню Балкански“, разказва в звуковия файл.
Снимки – Илиана Райчева и letnishkoliminubalkanski
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg