Кой и защо петни името и светлата памет на известната българска поетеса Ваня Петкова в медиите? Може ли да бъде потърсена наказателна отговорност от извършителя на деянието?
Ето каква е личната история на Оля Ал Ахмед – поетеса, журналист и превод, дъщеря на покойната Ваня Петкова, която сподели от село Езерово за предаването "Законът и Темида":
"Както завеща изрично моята майка – голямата българска и световна поетеса Ваня Петкова, къщата на село Езерово да бъде къща-музей на нейната личност и творчество. С тази кауза и тази мисия аз съм се заела от година и половина – да превърна този дом в едно творческо пристанище на интелектуалци, на хора, ценящи поезията и всички изкуства. Това би искала моята майка.
Затова съм шокирана от това, което става напоследък. Един, не мога да го нарека наш колега, който си позволява и с това се е заел, да обикаля като цветарка всички медии с една и съща статия, оплюваща творчеството и личността на Ваня Петкова. Щях да получа инфаркт, след като чух в телевизионно предаване обидите, небивалиците, лъжите и мръсотиите, които се сипеха по адрес на покойната ми майка. В интерес на истината ще кажа, че от тази телевизия ме поканиха за ответен ефир. Росен Петров (водещ на предаването) ми се извини лично в гримьорната и после публично в ефир.
Но ситуацията е абсурдна! Да излезе човек, който не ни познава лично – аз този човек Росен Тахов не съм го виждала през живота си, не се познаваме. И този човек има наглостта и смелостта да излезе в публичното пространство и да сипе лъжи... Аз бих искала да знам, от юридическа гледна точка, на базата на какви доказателства са се появили тези твърдения и обиди. Кой е той, за да слага оценка, че "Ваня Петкова е една средностатистическа поетеса, която, поради липса на талант, и за да изпъкне, се омъжва за някакъв суданец от Африка"... Тука имаме расизъм, ксенофобия, обида на покойния ми баща. Само ще кажа, че баща ми, д-р Нури Садик, е суданец от нубийски произход (нубийците са един от най-древните етноси в Африка), е един от основателите на Арабската редакция на БНР, прослужил дълги години в Българското национално радио, след което става дипломат, д-р на икономическите науки, избира да почине в България, защото тя е неговата втора родина – той почина като българин, в тази земя, която обичаше.
Оля Ал Ахмед цитира някои от нанесените обиди, като подчерта, че ще сезира и СЕМ. Тя изрази своята болка от това, че именно в-к "Труд", където Ваня Петкова е работила дългогодишно като репортер за Източните Родопи, да пусне "този гнусен материал" и да потъпче паметта на свой бивш служител. Журналистката също така изрази и своето огорчение от Слави Трифонов. "Защото телевизия 7/8 покани Росен Тахон, който изръси още по-големи обиди и лъжи за майка ми". Оля Ал Ахмед акцентира, цитирайки девиза на белогвардейците: "Не в силе Бог, а в правде" ("Бог не е в силата, а в правдата" – думи на Александър Невски).
Водещата на предаването Анелия Торошанова покани в ефир Росен Тахов, за да изложи и той своята гледна точка.
Можете да чуете повече от звуковия файл.
"Запознах се подробно с този казус и бих погледнала казуса от двете му страни. От една страна, е този, който изнася конкретни факти и обстоятелства. От друга страна, е лицето, което е засегнато от изнесените факти и обстоятелства.
В конкретния случай е налице конкуренция между конституционно гарантирани и залегнали права. От една страна, е правото на свободно изразяване на личността. А от друга страна – правото за ненамеса в личния живот, личното пространство, правото на лично достойнство, чест и добро име.
В този случай Конституцията и цялото наше законодателство дават превес на правото на ненамеса в личното пространство, на правото на защита на достойнството, престижа и доброто име. В този случай, когато се касае за личности, известни в обществото, следва да бъдем толерантни към интереса, който обществото проявява към дадена личност. Но това в никакъв случай не означава, че някой има право да изнася факти и обстоятелства, касаещи личната, интимната сфера на този индивид, дори това да е така. Още по-малко да изнася неверни, обидни, клеветнически твърдения, с които по някакъв начин засяга доброто име п принцип на всяка една личност.
Оля Ал Ахмед би могла да защити своите права по съдебен ред и аз считам, че това е единствената и най-разумна възможност. За да пристъпи тя към съдебно производство, тя трябва да прецени дали иска да търси наказателна отговорност от лицето, изнесло тези факти и обстоятелства (обидата и клеветата по българското законодателство са престъпления, макар и леко наказуеми), или би предпочела по гражданскоправен път да търси някакво обезщетение, без да търпи наказателна отговорност."
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Личен ФБ профил на поетесата Ваня Петкова, СБЖ, ФБ профил на адв. Екатерина Димитрова
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg