За пътуването си до Украйна по време на война, разказва в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Иван Радев, журналист.
„Из града на много места има табели към най-близките бомбоубежища. Тежко въоръжени войници патрулират пред административните сгради, на стратегически места са изградени укрития от бетонни плочи и натрупани чували с пясък, в които е оставено празно място за дулото на картечница. От украинската страна на границата с Румъния стотици хора чакат, за да преминат пеша. Стоят зад ограда и става относително бавно. Децата мръзнат в студа. В колата разбирам, че една от украинските жени е загубила цялото си семейство. Разказва ми, че баба ѝ живеела в района между Енергодар и Мелитопол. Като започнала войната, родителите ѝ от Киев отишли при баба ѝ, тъй като се притеснявали за възрастната жена. „Един ден ми се обади някой и ми каза, че върху къщата им е паднала бомба и тримата са мъртви.“
България в контекста на войната
„Това, за което трябва да си дадем сметка, е, че сред бягащите украинци има различни хора, но всички имат нужда от някаква помощ. Не бива да подминаваме с мълчание когато някой се опитва да противопостави българите, които имат нужда от някаква помощ, на бягащите от войната украинци, които в момента получават помощ у нас.
В България има партия „Възраждане“, която изгражда цялото си съществуване на дезинформация. Преди го правеха с Covid и заради тяхната дезинформация много българи загубиха живота си, защото не се ваксинираха, например. Сега правят същото с войната в Украйна, като пропагандират тезите си за неутралитет на България, с което разколебават общественото мнение и печелят политически дивиденти. Разбира се, не са само те, но те успяват най-ясно да материализират това говорене. Много е жалко когато българи, на които просто животът им е труден, се поддават на такива неверни неща. Животът у нас е труден и цените растат, не заради бежанците от Украйна, а защото има война и тази война не я започна Украйна“.
Да не даваме оръжие на Украйна
„Колкото до тезата да не даваме оръжие на Украйна, за да спре войната по-скоро, ще отговоря на това с един лозунг, който не е от България, но гласи следното: „Ако Русия спре да се бие, няма да има война. Ако Украйна спре да се бие, няма да има Украйна.“
Въпросът е дали България може да приеме, че една суверенна държава може да бъде нападната, завладяна и подчинена и ние да не я подкрепим. Това е въпросът, който е хубаво да си зададе обществото ни. Защото, ако някой иска да завладее България, ние да кажем, че няма да се бием, за да свърши войната, за да няма война?
Да, войната трябва да свърши бързо, но по такъв начин, че да са защитени ценностите, в които вярваме. Защото, ако Украйна бъде окупирана и там се извършат политически арести и убийства, и народът бъде подчинен, това не е нещо, което българите трябва да могат да приемат.
Надявам се следващия курс, който направя към Украйн,а да е, защото войната е свършила и за да върна по домовете им хората, които докарах тук.“
За цялото пътуване на Иван Радев до градчето Черновци на 30 километра в Украйна, след границата с Румъния, за проверките по границите и контрола на помощите, както и за разговорите му с бежанците, слушайте в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg