Сещате ли се за коя война става дума когато прочете заглавието? За тази в Украйна, Сирия или Афганистан? За която и да си помислили, все ще си прави. Те всички си приличат. Приличат си по разрушените градове, домове и животи. И по това, че ги наричат места, генерираща бежански потоци.
От началото на войната в Украйна мина повече от месец. И въпреки всички усилия и мерки, не ѝ се вижда краят. Хиляди украинци всеки ден напускат разрушените си домове и поемат към Европа. Малка част от пристигащите в България решават да останат тук. Избират различни градове – заради познати или защото това са им предложили като възможност. Един от градовете, които вече са приели стотици от тях, е Стара Загора. Как и с какво общината им помага – чуйте разговора с Иванка Сотирова, зам. кмет „Хуманитарни дейности“.
Най-активната неправителствена организация в Стара Загора, която, освен че пряко помага на бежанците, но и координира дейността между всички НПО-та на територията на областта, е Обществен дарителски фонд - Стара Загора. За работата му в помощ на украинските бежанци разказва неговият координатор за областта Катя Дянкова
„Историята е най-добрия учител, който има най-лошите ученици“ беше казала навремето Индира Ганди. Но когато четем историята, тя сякаш разказва неща, които пряко не ни засягат. Друго е когато чуеш личната история, (а защо да не кажа и личната трагедия), на едно семейство. В следващия трак ще чуете разказа за ходенето по мъките на едно украинско семейство. Срещам се с майката и сина ѝ в едно от прекрасните и приказни места на Стара Загора – Къщата на архитекта. Оля е висока, слаба и русокоса млада жена, която излъчва нежно изящество и аристократизъм. Синът е будно, приказливо и любопитно дете, което за съжаление вече знае какво е война и колко важно е около теб всичко да е спокойно, да живееш в мир. „Думата бъдеще отсъства от живота ми – казва Олга. Сутрин първо влизам в месинджъра да чуя живи ли са майка ми, мъжът ми; как са…“
Целият разказ чуйте в звуковия файл
В офиса на Българския дарителски форум срещаме и друга млада жена – бесарабска българка, която е пристигнала в Стара Загора в първите дни на войната. Представи се като Кристина. „Преди войната ходех на йога, на разходки, на театър… А сега е различно. Продължавам да работя онлайн, но търсим работа на майка ми, защото не искаме да живеем от помощи, искаме сами да се грижим за себе си.“
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg