Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за актрисата Славка Славова

На 6 април през 2002 г. актрисата Славка Славова умира след инфаркт, който получава след представление в „Театър 199“.

Родена е в Берлин, където са работили родителите ѝ. Завършва Немското училище в гр. Бургас. Има висше музикално и театрално образование. Завършва Музикалната академия в София, в класа на проф. Люба Прокопова и проф. Панчо Владигеров, а Държавното висше театрално училище в София – в класа на проф. Кръстьо Мирски.

В театъра дебютира през 1947 г. с ролята на Агнес от „Училище за жени“ от Молиер.

Изиграла е десетки роли в Народния театър, Младежкия театър, „Театър 199“, „Сълза и смях“. Играла е в пиеси на Софокъл, Уилям Шекспир, Оскар Уайлд, Антон Чехов, Бертолт Брехт, Едуард Олби, Пейо Яворов, Валери Петров.

През 1957 г. се снима в киното в ролята на Станка Гърбушката във филма „Земя“ по Елин Пелин. Активно се занимава с озвучаване на филми, сериали и радио пиеси през кариерата си. Измежду сериалите, които е дублирала, е чешкият „Арабела“.


За актрисата разказва в “Нашият ден“ нейната внучката Карина Караньотова, която е и съставител на книгата за Славова:

“Моята баба беше изключително точен и педантичен човек, държеше много на семейството. Научи ме да обичам природата, да познавам билките, гъбите и върховете.

Беше работлива до болка, просто не спираше, самият факт, че почина вече на години след представление е показателен. Не си падаше особено по забавленията и в тях пак беше подредена.

Обичаше да пътува, но нямаше чак толкова много възможности, най-впечатляващата нейна екскурзия беше в Хималаите в Индия.“

Театърът

“Казвала ми е да не ставам актриса, че това е неблагодарна професия и след представлението всичко свършва. Театърът беше свещен за нея. Много държеше на правилната дикция. Да се учат ролите и да не се ходи неподготвен на репетиция. Дразнеше се на колегите, които не са достатъчно добре подготвени.“

Любима роля

“Много често говореше за “Двама на люлката“ с Гец, говореше и за “Пер Гюнт“. Разказвала ми е интересни случки от турнетата.“

“Съставих и издадох книгата, която тя сама беше започнала да пише. Тя не обичаше да се хвали и да разказва за себе си, затова и не успя да издаде книгата приживе. Мемоарите останаха неиздадени, аз ги събрах, след което направих интервюта с нейните близки колеги и така направих книгата.“

Чуйте целия разговор в звуковия и части от участия и интервюта със Славка Славова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00