Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимира Алексиева представи новата си книга "ДНК"

Снимка: @VazrazdaneGallery

Красимира Алексиева представи на 6 април книгата "ДНК" - автобиография на Краси Алексиева и биография на пловдивската галерия "Възраждане" в Радио Пловдив. Книгата е голям формат, луксозна, 500 стр., 300 от тях са текст, а останалите 200 са фотоалбум (ИК "Ракурси").

Тази книга е автобиография и биография. Автобиография на Краси Алексиева и биография на галерия "Възраждане". В момента книгата може да се намери в галерията, а скоро ще може да бъде открита и в книжарниците на “Хеликон“.

За книгата разказва в “Нашият ден“ Красимира Алексиева, поетеса и галерист:

“Книгата е колкото лесна, толкова и трудна за четене, защото е фрагментарна. Не съм търсила някаква хронология, да проследявам от началото на живота си, до момента, в който все още съм жива.

Тази книга нямаше да бъде написана, ако не беше коронавируса. Просто дойде тази неочаквана парализа на живота и градовете ни. Когато март месец 2020 г. хлопнаха капаците на всичко, което беше животът ни, започнах да се вцепенявам от празната главна улица на Пловдив.


Просто реших да разхвърлям моя живот, животът на галерията и всички хора, свързани с тези два живота, фрагментарно.

Започнах със себе си и родовата памет. Искам внукът ми, който е малък, когато чете някой ден, да си спомня откъде тръгва неговият род, през какво минава, докъде е стигнал, кои са хората в него и какво представляват.

Кръстих книгата “ДНК“ след разговор с художника Матей Матеев, който ми каза – “ще кръстиш книгата “ДНК“, защото това е твоето духовно “ДНК“, повечето хора в книгата все още са живи.

Имам усещането, че българинът не е толкова заинтересован от далечните си предци. Ние нямаме навика да си правим родословно дърво. Сякаш неглижираме тази част. Важното в книга е, че споменавам имената на много хора-личности, за да се помнят, защото са направили нещо добро и качествено за другите. Това е голямата мисия, с която се нагърбих, когато я пишех.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50