Красимира Алексиева представи на 6 април книгата "ДНК" - автобиография на Краси Алексиева и биография на пловдивската галерия "Възраждане" в Радио Пловдив. Книгата е голям формат, луксозна, 500 стр., 300 от тях са текст, а останалите 200 са фотоалбум (ИК "Ракурси").
Тази книга е автобиография и биография. Автобиография на Краси Алексиева и биография на галерия "Възраждане". В момента книгата може да се намери в галерията, а скоро ще може да бъде открита и в книжарниците на “Хеликон“.
За книгата разказва в “Нашият ден“ Красимира Алексиева, поетеса и галерист:
“Книгата е колкото лесна, толкова и трудна за четене, защото е фрагментарна. Не съм търсила някаква хронология, да проследявам от началото на живота си, до момента, в който все още съм жива.
Тази книга нямаше да бъде написана, ако не беше коронавируса. Просто дойде тази неочаквана парализа на живота и градовете ни. Когато март месец 2020 г. хлопнаха капаците на всичко, което беше животът ни, започнах да се вцепенявам от празната главна улица на Пловдив.
Просто реших да разхвърлям моя живот, животът на галерията и всички хора, свързани с тези два живота, фрагментарно.
Започнах със себе си и родовата памет. Искам внукът ми, който е малък, когато чете някой ден, да си спомня откъде тръгва неговият род, през какво минава, докъде е стигнал, кои са хората в него и какво представляват.
Кръстих книгата “ДНК“ след разговор с художника Матей Матеев, който ми каза – “ще кръстиш книгата “ДНК“, защото това е твоето духовно “ДНК“, повечето хора в книгата все още са живи.
Имам усещането, че българинът не е толкова заинтересован от далечните си предци. Ние нямаме навика да си правим родословно дърво. Сякаш неглижираме тази част. Важното в книга е, че споменавам имената на много хора-личности, за да се помнят, защото са направили нещо добро и качествено за другите. Това е голямата мисия, с която се нагърбих, когато я пишех.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg