Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят на Унгарската поезия

Сандра Мишкеди, директор на Унгарския културен институт
Снимка: Ангелина Грозева

Денят на унгарската поезия се празнува в Унгария от 1964-та година на рождената дата на поета Атила Йожеф – 11 април. Всяка година на този ден унгарците отдават почит на унгарската поезия с литературни четения, представяния на книги и други. Унгарският културен институт организира четения на стихотворения на Блага Димитрова и Дюла Ийеш, на чието творчество е посветено тазгодишното издание на 28-мия Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска поезия Шумен.

За унгарската поезия и за съпътстващите конкурси разказва директорката на Унгарския културен институт – Сандра Мишкеди:
„Денят на унгарската поезия се празнува в Унгария от 1964 г. на рождената дата на поета Атила Йожеф, той се самоубива рано. Празникът ще бъде почетен с четения на стихотворения на Блага Димитрова и Дюла Ийеш. Той е един от лидерите на „народните писатели” – реалистично направление в унгарската литература през втората четвърт на ХХ век. На неговото творчество е посветено тазгодишното издание на ХХVIII Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска поезия Шумен, 13-15 май 2022. Тази година в конкурса освен с рецитал, участниците могат да се включат и със собствена интерпретация по стихове.“


В момента се провежда и конкурса за превод на съвременна унгарска литература.

Дюла Ийеш: Първият посетител
Първият посетител, първият гост,
първият българин, напъхал нос
в моята стая, чак до кревата,
но през прозореца, не през вратата,
още преди да проблеснат лъчи,
още преди да отворя очи,
и с дружелюбна усмивка вдигна
пътника, който морен пристигна,
планина беше, великан благ,
старата Витоша, с коси във сняг.
Нейният поздрав не ще забравя,
тя ми напомни сред лъчи пурпурни
кой ме събуждаше с благост такава
някога, някога в летните утрини.
Превод: Александър Миланов

Блага Димитрова: Миг
А щяхме да се разделим завинаги
там, още в равното предпътие,
препънати о първото защо.
Преди изгряващото нанагорнище,
преди съсипващите сипеи,
преди да стигнем онзи снежен връх,
където се открихме изневидело,
от силна светлина прогледали,
най-после заедно за първи път,
поели дъх от дъх.
И се озърнахме назад, изтръпнали,
и свят ни се зави от бездната:
как щяхме, слепи, да се разделим
и нямаше дори да подозираме,
че имало безкрай...
1984


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50