Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на Унгарската поезия

Сандра Мишкеди, директор на Унгарския културен институт
Снимка: Ангелина Грозева

Денят на унгарската поезия се празнува в Унгария от 1964-та година на рождената дата на поета Атила Йожеф – 11 април. Всяка година на този ден унгарците отдават почит на унгарската поезия с литературни четения, представяния на книги и други. Унгарският културен институт организира четения на стихотворения на Блага Димитрова и Дюла Ийеш, на чието творчество е посветено тазгодишното издание на 28-мия Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска поезия Шумен.

За унгарската поезия и за съпътстващите конкурси разказва директорката на Унгарския културен институт – Сандра Мишкеди:
„Денят на унгарската поезия се празнува в Унгария от 1964 г. на рождената дата на поета Атила Йожеф, той се самоубива рано. Празникът ще бъде почетен с четения на стихотворения на Блага Димитрова и Дюла Ийеш. Той е един от лидерите на „народните писатели” – реалистично направление в унгарската литература през втората четвърт на ХХ век. На неговото творчество е посветено тазгодишното издание на ХХVIII Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска поезия Шумен, 13-15 май 2022. Тази година в конкурса освен с рецитал, участниците могат да се включат и със собствена интерпретация по стихове.“


В момента се провежда и конкурса за превод на съвременна унгарска литература.

Дюла Ийеш: Първият посетител
Първият посетител, първият гост,
първият българин, напъхал нос
в моята стая, чак до кревата,
но през прозореца, не през вратата,
още преди да проблеснат лъчи,
още преди да отворя очи,
и с дружелюбна усмивка вдигна
пътника, който морен пристигна,
планина беше, великан благ,
старата Витоша, с коси във сняг.
Нейният поздрав не ще забравя,
тя ми напомни сред лъчи пурпурни
кой ме събуждаше с благост такава
някога, някога в летните утрини.
Превод: Александър Миланов

Блага Димитрова: Миг
А щяхме да се разделим завинаги
там, още в равното предпътие,
препънати о първото защо.
Преди изгряващото нанагорнище,
преди съсипващите сипеи,
преди да стигнем онзи снежен връх,
където се открихме изневидело,
от силна светлина прогледали,
най-после заедно за първи път,
поели дъх от дъх.
И се озърнахме назад, изтръпнали,
и свят ни се зави от бездната:
как щяхме, слепи, да се разделим
и нямаше дори да подозираме,
че имало безкрай...
1984


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49