ІNЅАІТ бeшe oфициaлнo oтĸpит вчера в Coфия oт инициaтopa нa идeятa пpoф. Mapтин Beчeв. Той е първият по рода си не само в България, а в цяла Източна Европа.
Texнoлoгичнитe гигaнти Gооglе, DеерМіnd и Аmаzоn Wеb Ѕеrvісеѕ paзпoзнaвaт знaчимocттa нa ІNЅАІТ зa paзвитиeтo нa нayчнитe изcлeдвaния и инoвaции в Изтoчнa Eвpoпa и зa пъpви път пoдпoмaгaт пoдoбeн пpoeĸт в peгиoнa c нaд 12 милиoнa лeвa.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Мартин Вечев от ЕТН Zürісh, вoдeщ cвeтoвeн yчeн в oблacттa нa ĸoмпютъpнитe нayĸи и изĸycтвeния интeлeĸт:
“Това е един много дълъг път, който може би започна от момента на появата на мечтата преди 20 години, даже и по-рано. През този период аз продължих да работя с България. През 2009-2010 г. създадох първата програма за обмен на български студенти. Основната цел на създаване на INSAIT е да можем да задържим нашите най-талантливи деца в България – да се развиват и изграждат тук и да създават резултати на световно ниво.“
Няколко поредни правителства подкрепят идеята
“Този тип институции са абсолютно стратегически и правителството го разбира. Те имат икономически ефект, демографски и социален, имат и масивен ефект от гледна точка на статута на държавата. Реално това е визитката на страната.
Статутът на учения през годините в България е доста намалял, затова е трудно да получиш разпознаваемост само с академичен ъгъл, но когато и технологичните гиганти в света повторят съобщението, че “това е фундаментално важно“ тогава то може да получи по-голям отзвук и признание.“
Чуйте кои са първите хора, подаващи ръка на идеята у нас и кои са българските предприемачи, подкрепящи проекта, от пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg