Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектите в програма "Навън" като покана за разговор

Снимка: @oneperson.sofia/

"Един човек" си отива. Венелин Шурелов и екипът зад "Един човек" – интерактивната дигитална инсталация, която сега стои в центъра на София, пък ви канят на демонтажа ѝ в почивните дни между 29 април и първи май, и ще бъде придружен от музикална програма.

Инсталацията, беше първото произведение представено чрез културната програмата на Столична община за подкрепа на временни художествени инсталации в градска среда "Навън" и успя да влезе под кожата на софиянци с бързите си реакции към новините от деня. "Един човек" стана огледало на мислите и тревогите, на скърбите и победите и на обществените дебати и сътресенията от 6 ноември 2020 г. до днес. А също и на всеки човек, който иска да се види дигитален и уголемен от камерите до размера на паметник, извисен над центъра на града.

Скоро на мястото на интерактивната инсталация, на свободната площадка останала след разрушения мавзолей на Георги Димитров, ще светнат думите "Между миналото което е на път да се случи и бъдещето което вече е било" – следващото произведение подкрепено от културната програмата на Столична община за временни художествени инсталации в градска среда "Навън". Автор на новата инсталация е Красимир Терзиев. Общо между двата проекта е желанието на авторите да предизвикат разговор с произведенията си. А те сякаш разговарят и помежду си.
Чуйте Венелин Шурелов и Красимир Терзиев в "Какво се случва".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25