19 април е Международният ден на велосипеда. Той е свързан и с първото съзнателно използване на наркотик. Точно на тази дата през 1943 г. откривателят на синтезирания наркотик ЛСД, швейцарският химик Алберт Хофман умишлено и преднамерено инжектира в пръстите си незначително количество от наркотика, който е открил три дни по-рано.
Забелязвайки промените в състоянието си, той предполага, че се разболял и тръгва от лабораторията към дома си с велосипед. Усещайки все повече действието на наркотика, той разбира какво е открил.
Темата коментира в “Нашият ден“ Цвети Георгиева, която използва велосипед, за да стигне до работното си място:
“Имам кратки пътувания с велосипед, до момента впечатленията ми са добри. Харесва ми фактът, че има инфраструктура, това е, което ме накара да тръгна да карам колело в града. Ако нямаше тази инфраструктура, никога не бих се престрашила.
Нямам смелост да сляза на платното, карам само по алеите, където те са изградени, на другите места просто бутам колелото.
Съветът ми към всеки, който се опитва да гради велоалея, е първо да мине оттам на велосипед. Настилката на много места е нарушена или някои от тях са изградени с плочки, има дупки.
Велоалеите трябва да са достатъчно широки, за да може във всяка една посока велосипедист да задмине друг велосипедист или да се разминат. Също така трябва да не криволичат толкова, трябва да бъдат почиствани зимата, което не се случва.
В много случаи преминаването през кръстовища и пресечки, през които преминава велоалеята е рисково. Трябва да се регулира движението на самите кръстовища, така че велосипедистите да могат да тръгват преди автомобилите, а не заедно с тях. Може да се помисли и за това велоалеите да бъдат по-добре обособени на самото платно или да бъдат повдигнати на нивото на тротоара.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ Иво Делин, председател на сдружението “Велоеволюция“:
“За начинаещ велосипедист е трудно да се кара в град, когато липсва адекватна инфраструктура. По-опитните велосипедисти вече са свикнали с трафика и с манталитета на шофьорите.“
Има ли още велоалеи, които свършват в нищото?
“Не само ги има, но се и увеличават. Голяма част от старите велоалеи не са продължени, новите продължават да се правят по този тип, без да се включват адекватно в пътното движение. Въпреки че в края на 2017 г. се прие една наредба, с която тези неща да се изчистят, широчината на алеите да се уголеми, от тогава изграждането на такива алеи намалява.“
Исканията по отношение на Закона за пътищата
“Преди няколко години започнаха да пишат изцяло нов закон за движение по пътищата, там бяха включени повечето от исканията ни. Едно от ключовите неща е минималното разстояние при изпреварване на велосипедист да се включи в закона, минимум метър и половина. Трябва да се предвидят адекватни велосипедни алеи, да се премахне паркирането на улици, които са много тесни. Да се направят паркинги за автомобили, където се налага.“
Нови кампании
“На дневен ред е Националният велосипеден план, над който работим от няколко месеца заедно с други организации и министерства. Съсредоточили сме се върху това административно да сме по-напред и да настигнем Западна Европа, което е още далеч в бъдещето, докато манталитета на хората и управляващите не се промени.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg