"Той е един от уникалните ученици, с които съдбата ме е срещнала. Още от осми клас се отличаваше от останалите ученици със своята амбициозност, целеустременост, отдаденост и жажда за знание. Всестранно развит младеж, който кипи от енергия и ентусиазъм. Досега не сме имали такъв случай, в който един и същ ученик да е побеждавал толкова много на национална олимпиада. Той е побеждавал и на олимпиадите по химия и лингвистика". Тези и още много добри думи казва за Петър Жотев проф. Албена Йорданова, ръководител на олимпийския отбор по биология.
"Светът е много интересен и има какво да се открива в него. И ако не е интересен, какво ще се открива в него тогава?" – тази констатация завършваща с въпрос прави и самият Петър Жотев – единайсетокласник от Софийската математическа гимназия. Той е златен медалист от миналогодишната Международната олимпиада по биология и здравно образование. Това е и причината да бъде един от стипендиантите на фондация "Еврика". Още не е решил, но има намерение да кандидатства медицина като продължи да се занимава с неврология или хирургия. Защото "работата е много важна и мога да допринеса нещо за човечеството" казва Петър Жотев. Останалото чуйте в звуковия файл.
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..
Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg