На Велики петък, когато християните в едно с цялото творение, съпреживяват смъртта и погребението на Сина Божи с надеждата да станат съпричастни и на неговото славно Възкресение, в "Музикалната вечер" на 22 април от 19.30 часа ще звучат творби, почитание за този скръбен ден. Изпълненията са на Смесен ортодоксален хор под диригентството на проф. Мирослав Попсавов и участието на дългогодишния протодякон на храм-паметник "Св.Александър Невски" Стефан Марков – "Благообразний Йосиф" от Николай Бахметиев, "Благословен еси Господи" от П.И.Чайковски, "Надгробное ридание" ("Опело Христово") от Добри Христов и др.
Програма "Христо Ботев" излъчва и концерта, с който Българското национално радио се включи в специалната програма на Еврорадио Holy Week Music Series – поредица от концерти, посветени на Страстната седмица и Възкресение Христово. Той е на Националния филхармоничен хор под диригентството на проф. Мирослав Попсавов, състоял се на 23 ноември 2021 г. в зала "България".
Маестрото е дълбок познавач на ортодоксалната музика. Три поколения в семейството му са свещенослужители – неговият прадядо, дядо и баща. Завършва Духовната семинария "Св. Йоан Рилски" и още като ученик дирижира училищния църковен хор. След това учи в Духовната академия (днес Богословски факултет при СУ "Св. Климент Охридски") и Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", където завършва хорово дирижиране при проф. Васил Арнаудов. От много години Попсавов е професор по дирижиране в същата музикална академия, възстановява дисциплината "Църковна музика". С хоровете, които ръководи: Смесения хор при руския храм-подворие "Св. Николай Мирликийски" в София, мъжките хорове "Славяни" и "София", Софийски ортодоксален хор, катедралния хор при столичния митрополитски храм "Света Неделя" налага висок еталон в интерпретацията на църковната музика в България, който следват неговите многобройни студенти.
Носител е на престижни награди за изкуството си, удостоен е със званието "Протопсалт на Българската православна църква". В програмата на концерта са включени: части от композицията на Александър Касталски "Вечная память героям" ("Вечна памет на героите") – преклонение пред загиналите в битките войници от съюзническите войски на Антантата през Първата световна война, 32-я духовен концерт от Дмитрий Бортнянски "Скажими, Господи, кончину мою" ("Кажи ми, Господи, моя край") и "Блажен разумеваяй на нища и убога" ("Блажен оня, който пригледва бедни (и сиромаси)!") от Александър Архангелски.
Снимки: Василка БалевскаДнес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg