На Велики петък, когато християните в едно с цялото творение, съпреживяват смъртта и погребението на Сина Божи с надеждата да станат съпричастни и на неговото славно Възкресение, в "Музикалната вечер" на 22 април от 19.30 часа ще звучат творби, почитание за този скръбен ден. Изпълненията са на Смесен ортодоксален хор под диригентството на проф. Мирослав Попсавов и участието на дългогодишния протодякон на храм-паметник "Св.Александър Невски" Стефан Марков – "Благообразний Йосиф" от Николай Бахметиев, "Благословен еси Господи" от П.И.Чайковски, "Надгробное ридание" ("Опело Христово") от Добри Христов и др.
Програма "Христо Ботев" излъчва и концерта, с който Българското национално радио се включи в специалната програма на Еврорадио Holy Week Music Series – поредица от концерти, посветени на Страстната седмица и Възкресение Христово. Той е на Националния филхармоничен хор под диригентството на проф. Мирослав Попсавов, състоял се на 23 ноември 2021 г. в зала "България".
Маестрото е дълбок познавач на ортодоксалната музика. Три поколения в семейството му са свещенослужители – неговият прадядо, дядо и баща. Завършва Духовната семинария "Св. Йоан Рилски" и още като ученик дирижира училищния църковен хор. След това учи в Духовната академия (днес Богословски факултет при СУ "Св. Климент Охридски") и Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", където завършва хорово дирижиране при проф. Васил Арнаудов. От много години Попсавов е професор по дирижиране в същата музикална академия, възстановява дисциплината "Църковна музика". С хоровете, които ръководи: Смесения хор при руския храм-подворие "Св. Николай Мирликийски" в София, мъжките хорове "Славяни" и "София", Софийски ортодоксален хор, катедралния хор при столичния митрополитски храм "Света Неделя" налага висок еталон в интерпретацията на църковната музика в България, който следват неговите многобройни студенти.
Носител е на престижни награди за изкуството си, удостоен е със званието "Протопсалт на Българската православна църква". В програмата на концерта са включени: части от композицията на Александър Касталски "Вечная память героям" ("Вечна памет на героите") – преклонение пред загиналите в битките войници от съюзническите войски на Антантата през Първата световна война, 32-я духовен концерт от Дмитрий Бортнянски "Скажими, Господи, кончину мою" ("Кажи ми, Господи, моя край") и "Блажен разумеваяй на нища и убога" ("Блажен оня, който пригледва бедни (и сиромаси)!") от Александър Архангелски.
Снимки: Василка БалевскаС последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg