Когато икономистите говорят не за пари, а за ценности, семейство и образование – това е едно отражение на продължаващата вече два месеца война в Украйна.
В какъв свят искаме да живеем и какво сме готови да оставим на следващите поколения?
Готови ли сме да променим ежедневието си, да почувстваме неудобства, да сме в дискомфорт от това, че няма да получаваме определени стоки и услуги от определени места?
Икономическите последици от тази война ще бъдат най-малкият проблем, който ще изживеем. Пари се изкарват, но ценности се градят с поколения, споделя икономистът Искрен Пенчев в "Нашият ден“.
"В условията на глобализация, която е в най-интензивната си фаза от последните 30 години, един подобен отказ от потребление е равносилен на отказ от навиците, които имаме. Всичко това е въпрос на ценности, на култура, на светоглед, на цивилизационен избор. При всички положения, когато една верига за доставки има изградени връзки и контакти, договори с определени доставчици, отказът да се продължи текущият начин на работа ще доведе до известна турбуленция и известни напрежения. Ситуацията поставя някои дълбоки въпроси пред България, както и пред цяла Европа", твърди Искрен Пенчев.
Каква част от украинския бизнес се прехвърля в България?
"Според данни на системата Борика в България през месец март са влезнали близо 32 мил. лева от украински дебитни и кредитни карти. В IT бранша има немалък брой фирми, които избират да установят своя бизнес в България", посочи Искрен Пенчев.
Интервюто с Искрен Пенчев можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg