Когато икономистите говорят не за пари, а за ценности, семейство и образование – това е едно отражение на продължаващата вече два месеца война в Украйна.
В какъв свят искаме да живеем и какво сме готови да оставим на следващите поколения?
Готови ли сме да променим ежедневието си, да почувстваме неудобства, да сме в дискомфорт от това, че няма да получаваме определени стоки и услуги от определени места?
Икономическите последици от тази война ще бъдат най-малкият проблем, който ще изживеем. Пари се изкарват, но ценности се градят с поколения, споделя икономистът Искрен Пенчев в "Нашият ден“.
"В условията на глобализация, която е в най-интензивната си фаза от последните 30 години, един подобен отказ от потребление е равносилен на отказ от навиците, които имаме. Всичко това е въпрос на ценности, на култура, на светоглед, на цивилизационен избор. При всички положения, когато една верига за доставки има изградени връзки и контакти, договори с определени доставчици, отказът да се продължи текущият начин на работа ще доведе до известна турбуленция и известни напрежения. Ситуацията поставя някои дълбоки въпроси пред България, както и пред цяла Европа", твърди Искрен Пенчев.
Каква част от украинския бизнес се прехвърля в България?
"Според данни на системата Борика в България през месец март са влезнали близо 32 мил. лева от украински дебитни и кредитни карти. В IT бранша има немалък брой фирми, които избират да установят своя бизнес в България", посочи Искрен Пенчев.
Интервюто с Искрен Пенчев можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg