Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Бакалов:

Свободата в медиите зависи от свободомислието в обществото

България се изкачва с 21 места в Индекса за свободата на словото

Иван Бакалов
Снимка: БГНЕС

България се изкачва с 21 места в годишния Индекс за свободата на словото на организацията "Репортери без граници" и вече заема 91-во място, а не 112-о, както беше миналата година – това съобщиха от Асоциацията на европейските журналисти.

Според доклада на “Репортери без граници“ България вече заема 91-во място в сравнение със 112-о миналата година.

“Не съм оптимист, медиите са се превърнали в политически партизани, които обслужват някаква политическа сила или политика. Свободата в общи линии се крепи на свободния човек, а повечето хора в България искат цензура“, казва в предаването “Нашият ден“ на БНР Иван Бакалов, журналист с дългогодишен опит в печатните медии, настоящ издател на онлайн изданието E-вестник и допълва:

“Свободата в медиите е зависима от свободомислието в обществото. Тя се крепи на самите журналисти.“

Според него проблемът е, че журналистите имат все по-ниски доходи и в тази ситуация не може да се очаква голяма свобода:

“В корумпирани страни като България хората, които са на власт или забогатеят от властта, се опитват да правят т.нар. “фасадна демокрация“ – купуват медиите и ги овладяват.“

Бакалов смята, че 90-те години са били най-свободният период за вестниците:

“Днес имаме интернет, който дава голяма свобода. Неща, които големите медии избягват, излизат в сайтове и онлайн издания. Въпросът е, че читателската аудитория се пренесе в социалните мрежи, а там следи много изкривено случващото се, защото потребителите са в приятелски кръгове и групи, и новините, които излизат, са филтрирани през техните търсения. Общественото мнение се фрагментира. Това засилва разделението в обществото“, посочва още Бакалов.

“Днес имаме преди всичко ПР агенции, а не журналистика. Както казва Джордж Оруел: “Журналистика е да публикуваш това, което някой друг не иска да бъде публикувано, всичко друго е ПР“, казва Бакалов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50