За първи път в столицата ще се състои Фестивалът за светлинно изкуство "LUNAR" в дните между 6 и 9 май. Най-мащабният артфестивал в България ще обхване над 10 локации в централната част на столицата, които ще бъдат преобразени и ще превърнат столицата в огромна галерия под открито небе. В рамките на програмата известни български и чуждестранни артисти от Австралия, Германия, Индия, Испания, Франция, Швеция, и най-вече – от България ще разкажат истории, провокират въображението и изненадат публиката чрез своето завладяващо светлинно изкуство и високотехнологични светлинни инсталации – разказва Марин Петков, артдиректор на международното издание на фестивала:
"Шоуто върху Националната библиотека поставя много важна тема – изчезването на много животински видове, които губим през годините. Това е основната тема. А шоуто върху "Квадрат 500" е по повод Европейската година на младежта и сме разработили едно много интересно шоу за борбата с вътрешните гласове, през която преминава всеки един тийнейджър, а съответно и ние възрастните, за времето, в което живеем днес. Рисуването със светлина е интересна техника, публиката ще може да нарисува това, което си пожелае и веднага да получи своето произведение. Статичните инсталации се правят с много интересна техника, работи се с принтове, с най-мощните проектори в света, по този начин осветяваме доста големи сгради с по-малко проектори. Имаше конкурс за създаване на дизайн за сградата на НДК, победителите вече са ясни. На Народния театър всички мапинг студиа в България правим по една визия, вплетена в мотото "Сияем заедно". Имаме един швейцарски артист, който прави много интересни фигури от дърво и светлина."
В рамките на програмата ще видим видеомапинг шоу "Представи си" в Националната галерия "Квадрат 500" и "Дивата природа" в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Интересен акцент от програмата е атрактивната фотографска техника light-painting, която ще дава възможност за рисуване със светлина. Ще бъдат представени статични проекции пред Народния театър "Иван Вазов", НДК, на площад "Васил Левски” и ул. "Московска". Ще видим и светлинни инсталации в Градската градина и на други ключови места в столицата. Всички събития са с вход свободен.
Николай Райнов е уникален в историята на новата българска култура – необикновено разностранен талант : поет, белетрист, драматург, есеист, литературен критик, учен-теоретик, историк и философ и стилист, преводач, публицист, неизтощим разказвач, вдъхновен интерпретатор на нашия и световния приказен фолклор; художник, изучаващ и опитващ..
Тя е сценарист, документалист, продуцент, филмов режисьор, наследница на фамилия, която е била "враг на народа", майка, стилист, пие кафе и бълва идеи постоянно – наш гост е вечната бунтарка Ирена Даскалова ! Още като малка Ирена режисира и командори свои приятели от улицата. Искала да стане оператор, но разбрала, че камерата е твърде тежка..
Преводачът Анелия Петрунова представя в "Нашият ден" четвъртия роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките". Кармен Мола е псевдоним, зад който се крият трима мъже – телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Петрунова препоръчва на читателите да четат книгите последователно - "Кървавата годеница", "Пурпурната мрежа",..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст? Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg