Всяка година 9 май е посветен на мира и единството в Европа. На този ден се отбелязва годишнината от историческата Декларация на Шуман, в която се излага неговата идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която би направила войната между европейските народи немислима. Предложението на Шуман се смята за началото на това, което днес се нарича Европейски съюз.
Наблюдават ли се обаче сътресения в устоите на обединена Европа? Пред какви въпроси сме изправени? Как постигаме мира и на какво сме готови в името на неговото запазване?
Проф. Стилиян Йотов, философ и преподавател по социална философия в СУ "Св. Кл. Охридски", разказва в "Нашият ден":
"Този ден е повод за много размисли. Това е важен ден – да си зададем въпрос "Докъде сме стигнали?" Това усещане, че в Европа не сме само членове и граждани на една национална политическа общност, но и нещо постнационално, наднационално, в което действат общи правила. Общо взето – един грандиозен проект. Естествено, като всяко едно политическо начинание, преживява още своите кризи."
Проф. Йотов подчерта, че Европа, в крайна сметка, е мирен континент, но този проект се е разширявал, преодолявайки някаква диктатура.
"ЕС и ние, като държава членка, трябва да се вълнуваме най-вече от принципа на върховенството на правото и на демокрацията. Това е първият принцип. Явления като популизъм и екстремизъм трябва да бъдат преследвани.
Ние трябва да се вгледаме в страданието на всички онези хора, които са протегнали ръка за помощ към нас. Това е вторият принцип – европейската солидарност. Смятам, че в този момент, поне по отношение на бежанците Европа е солидарна със страданията на тези хора.
По отношение на предизвикателствата, свързани с оръжието, и възможността Европа да се издържа сама от собствени енергийни ресурси, проф. Йотов смята, че именно тук започват различията, които биха довели до някакви различни политики. "Аз не се гордея от това, което се случва с позицията на България, но смятам, че най-важното в момента е по някакъв начин да се показва, че нападнатата страна не е оставена сама."
Днес има една нова реалност и трябва да си даваме сметка, че в тази ситуация на несигурност трябва да сме бдителни. Европа трябва да се замисли сериозно за своята военна сигурност. Колкото и да говорим за Деня на мира, Европа трябва да отделя достатъчно средства да бъде боеспособна и да бъде въздържащ фактор. Европейската сигурност също е част от дневния ред на ЕС. "
Чуйте разговора от звуковия файл.
В понеделник – 9 май в София се организира голям поход, наречен "Поход срещу руския фашизъм", който тръгва от площад "Независимост" в 18.30 ч. и ще стигне до сградата на Руското посолство в София. Организацията е във Фейсбук – присъствие са заявили над 1300 души.
Според активиста Данита Заричинова, една от организаторките на шествията в подкрепа на Украйна, "в момента Украйна е живият щит на Европа за мира и трябва да им помагаме."
Чуйте повече от звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg