Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиан Карабиберов: 15-минутни упражнения дневно са тайната на здравото тяло

Световен ден на физическата активност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Можем ли в Световния ден на физическата активност да живеем така, както би ни се искало? 

Повишаване на физическата активност се постига чрез смяна на заседналия начин на живот с ежедневни физически упражнения. Независимо че ниската физическа активност не може да бъде пряка причина за влошаване на психичното здраве, известно е, че физически активният начин на живот може да намали стреса, безпокойството и симптомите на депресия сред хората, които имат подобни проблеми.

Физическа активност не означава единствено упражняване на различни видове спорт. Тя включва всички видове физическа дейност – ходене пеш, домакинска работа или градинарство.

"Двигателната активност е важна част от живото на човека. Тялото трябва се поддържа двигателна активност. Ние поддържаме една хармония между дух и тяло, но тялото се поддържа принципно с двигателна активност“, споделя доц. д-р Юлиан Карабиберов, преподавател в  НСА "Васил Левски“ в "Нашият ден“.

Липсата на  физическа активност влияе върху глобалното бреме на болестите или пряко, или в резултат на влиянието ѝ върху други основни рискови фактори, в частност високо кръвно налягане, високо ниво на холестерол и затлъстяване. Тютюнопушенето и нездравословното хранене, наред с ниската физическа активност, също са важни по значение рискови фактори за хроничните болести.

Дишането е вид активност

Дихателните упражнения са директният начин за насочване на вниманието ни към вътрешния ни свят и истинските възможности на тялото и духа ни. Ако без храна можем да издържим месеци, без вода – дни, без въздух – едва няколко минути. Всъщност 15 секунди лишаване на мозъка от кислород биха били фатални за повечето от хора.

"Дишането е полезна активност, при която човек снабдява органите и мускулите с кислород. Дихателните упражнения трябва да се правят навън, но на подходящо място извън града.

Превантивно-стабилизиращи упражнения, които от рода на кинезитерапията и гимнастиката, които са съвсем елементарни. Едно клякане с повдигане на ръцете. Едно упражнение, което активира  и мускулатурата и ако се направи по-продължително, активира сърдечно-съдовата система и мозъкът се снабдява с кислород“, казва доц. д-р Юлиан Карабиберов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15