Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: Поляризацията е неизбежна в контекста на тази медийност и това говорене

Затова е тази обостреност в публичното пространство и между хората и това деление, което всяко ново събитие произвежда

Снимка: БГНЕС

Доколко разговорите за политика в домашна обстановка и потребяването на медийна информация променят нагласите в обществото? Как "народната политология" се превръща във фактор? 

Философът Тодор Тодоров прави своя коментар в "Нашият ден":

"Не мисля, че във всекидневните разговори човек наистина осъзнава колко е обект на манипулация – дори когато тези разговори се отнасят до въпроса за манипулацията. Ние живеем в едно медийно общество, в което всички са облъчвани от информация постоянно, вкл. и от политологически и социологически анализи. 

Всеки анализ съдържа някакво политическо послание. Когато се говори за общество и за политика, това е неизбежно – да се вземе някаква страна, позиция, отношение. Докато всекидневните по някакъв начин отразява онова, което се случва в публичното пространство. Те смесват този нисък дискурс, ниският разговор, който тръгва отдолу. Може да се нарече "киническото говорене" на хората – то обикновено е обагрено с епитети, обиди, псувни дори... Обикновено перспективата на това ниско говорене е насочена срещу властта. 

В нашето всекидневно говорене ние сме много категорични, крайни и радикални. Поради влиянието на социалните мрежи – всички хора се оказват специалисти по всичко, независимо от сложността на проблема. Хората поставят категорични оценки – много крайни обикновено – и затова е тази обостреност в публичното пространство и между хората и това деление, което всяко ново събитие произвежда."

Според философа тази поляризация е неизбежна в контекста на тази медийност, в контекста на това говорене в публичността.

Чуйте повече от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10