Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова книга с фрагменти на Поли Муканова

"Фрагментите на Поли Муканова, събрани в книгата "Сизиф дали е бил щастлив?", са обединени от нейния особен поетичен глас. Макар и да са твърде разнообразни – от чиста кратка поезия като "Събудих лятото, оставено на гардероба. Жълтия чадър разпънах на балкона" или "Паркова алея, с която се надбягват – медитация на тревен килим. Дишане с щурците" до абстрактно-философски афоризми като "Догматизмът е опиум за невярващите" или "Най-краткото определение за цялост: фрагмент", а също така и "записки", или поетически проблясъци, от срещи с различни места и хора, от Охрид до Вашингтон, от големите мъртви до живите приятели", пише Владимир Левчев за втората книга на Поли Муканова в този особен жанр.

Наречена е с ефектното заглавие "Сизиф дали е бил щастлив?" и някак се очаква вътре читателят да намери отговор на този въпрос. Книгата обаче не предполага отговори. Най-малкото заради онова, което е фрагментът. Кратки или по-дълги текстове, които се колебаят между есето, стиха или дори разказа, но все пак остават своеобразни записки, които концентрират света наоколо, преживяванията, размислите на автора.

Ето как двамата рецензенти на книгата пишат за нея: Ани Бурова – "Книгата всъщност представлява поетика, а и апология на фрагмента" и Митко Новков – "За да създадеш добър фрагмент, трябва да си цялостен човек".

Чуйте Поли Муканова в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40