Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Стоянов: Аналогията между Оne Coin и КТБ е стряскаща

Снимка: bnt.bg

Защо и как светът допусна да бъде измамен за милиони от българката Ружа Игнатова? За аудиодокументална поредица за криптоизмамата на века – "One Coin" разказва "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Николай Стоянов, журналист от в. "Капитал“ и автор на поредицата с редактор Емилия Милчева.

Какво е Оne Coin

"Това е една измама – пирамида, маскирана зад фасадата на криптовалута. Оne Coin служи за прикритие на финансови измами. Според американските власти спечелената сумата е 4 милиарда долара, а измамените са 3 милиона души. Лъгани са, че купуват образователни пакети, но повечето хора не са и подозирали, че влагат толкова в тази измама. Всъщност Оne Coin продават мечта за бързо забогатяване."

Контролът не работи

"Според мен и медиите, и регулаторите не са били достатъчно бдителни. Такава огромна измама би трябвало да ги накара да действат. Българските разследващи органи – полиция и прокуратура, също би трябвало да са доста по-активни. Може би част от стратегията на Ружа Игнатова да направи офисите си в България е повлияна именно от това, че българските власти няма да проявят нужното ниво на бдителност."

На какво прилича Оne Coin

"Най-драстичния пример, който мога веднага да посоча, е КТБ. Макар паралелите да не са същите, защото едното е регулирана банка, докато другото е новопоявяваща се компания. Но за КТБ, както и за Оne Coin, имаше достатъчно изписано и от мен, и от други колеги в медиите за потенциалните проблеми вътре, за кредитирането на свързани лица в размери, които надхвърлят всякакви лимити. Въпреки това, докато не се стигна до конфликта между Цветан Василев и Делян Пеевски, нямаше никаква намеса от властите. Така че подобни казуси, където едни хора натрупват голямо състояние в България и се чувстват безнаказани, има доста. Това е най-стряскащата аналогия, която мога да направя."

Ако се свържа с Ружа Игнатова

"Бих я попитал имало ли е момент, в който е почувствала някакво угризение за това, което е направила. Защото за мен е странно чисто психологически, ако човек съзнателно прави една измама, с която знае, че ще има жертви с такива големи суми, би трябвало да има някакви морални дилеми, поне според мен. А на мен ми изглежда, че тя ги е нямала."

Ружа Игнатова изчезва безследно през 2017 година. Издирвана е от властите в Германия и САЩ с повдигнати обвинения. Брат ѝ е арестуван и се е признал за виновен. Въпреки всичко това, тя е в неизвестност и досега.

Как точно е ставала измамата и защо хората, които са били измамени, са повярвали в Оne Coin, можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47