Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Обекти на тежестта" на Александър Лазарков

7
Снимка: Антонио Георгиев-Хаджихристов

"Обекти на тежестта" е името на самостоятелна изложба на младия визуален артист – Александър Лазарков в столичната галерия "Little Bird Place". Куратори на проекта са Теодора Константинова и Радослав Механджийски. Младият визуален артист поставя под въпрос понятието за "тежест", доколко самите ние сме зависими от физичните явления, доколко ги разпознаваме и доколко ясна е взаимовръзката ни с тях? Произведенията са резултат от множество експерименти с материали, техники и предизвикателствата на техните (не)възможни взаимодействия. Като един изобретател, Александър Лазарков ни повежда по пътя на неподозираните сигурни неща. Александър Лазарков завършва специалност "Графика" в Националната Художествена Академия. Вълнува се от експериментирането с идеи и изразни средства, непрестанно изненадва с нови подходи и интерпретации на теми от сферите на биологията, екологията, химията, физиката и психологията. През 2020 г. печели конкурса "Cubos del tentaciones" в Билбао, Испания. Той е и един от резидентите в "Little Bird Artist Residency" в село Лещен през 2020 г.(Съвместна инициатива на "Little Bird Place" и "Art & Culture Today"). През 2021 г. Александър е номиниран за престижната награда за млади художници БАЗА, а чрез четене  сферата на физиката се провокира да създаде тази изложба:


"Когато започнах да чета повече за физиката и квантовата физика, беше неизбежно да достигна до теорията на Айнщайн и открих константата гравитация и че всичко зависи от нея. Технически самата изложба използва материали и елементи очевадно тежки като камъни – но и светлина, която се опитах да натурализирам по някакъв начин. Също така и магнитни взаимодействия. Препратките са доста видими. С камъните съм направил облак от тежестта, защото облакът символизира нещо, което не докосваме, но приемаме за нещо много леко. Такива паралели са интересни. Пречупването на нещата през нас."


В изложбата Александър използва понятието за "тежест" както във физичен, така и в метафорично-психологически смисъл. Паралелите са между тежестта, обектите, подвластни на нея и тяхната аналогия с нас самите. Изложбата може да бъде видяна до 20-ти май в галерия "Литл Бърд плейс".

Александър Лазарков и Ангелина Грозева
Повече чуйте в звуковия файл в разговора с Александър Лазарков.

Снимки: Антонио Георгиев-Хаджихристов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30