"Обекти на тежестта" е името на самостоятелна изложба на младия визуален артист – Александър Лазарков в столичната галерия "Little Bird Place". Куратори на проекта са Теодора Константинова и Радослав Механджийски. Младият визуален артист поставя под въпрос понятието за "тежест", доколко самите ние сме зависими от физичните явления, доколко ги разпознаваме и доколко ясна е взаимовръзката ни с тях? Произведенията са резултат от множество експерименти с материали, техники и предизвикателствата на техните (не)възможни взаимодействия. Като един изобретател, Александър Лазарков ни повежда по пътя на неподозираните сигурни неща. Александър Лазарков завършва специалност "Графика" в Националната Художествена Академия. Вълнува се от експериментирането с идеи и изразни средства, непрестанно изненадва с нови подходи и интерпретации на теми от сферите на биологията, екологията, химията, физиката и психологията. През 2020 г. печели конкурса "Cubos del tentaciones" в Билбао, Испания. Той е и един от резидентите в "Little Bird Artist Residency" в село Лещен през 2020 г.(Съвместна инициатива на "Little Bird Place" и "Art & Culture Today"). През 2021 г. Александър е номиниран за престижната награда за млади художници БАЗА, а чрез четене сферата на физиката се провокира да създаде тази изложба:
"Когато започнах да чета повече за физиката и квантовата физика, беше неизбежно да достигна до теорията на Айнщайн и открих константата гравитация и че всичко зависи от нея. Технически самата изложба използва материали и елементи очевадно тежки като камъни – но и светлина, която се опитах да натурализирам по някакъв начин. Също така и магнитни взаимодействия. Препратките са доста видими. С камъните съм направил облак от тежестта, защото облакът символизира нещо, което не докосваме, но приемаме за нещо много леко. Такива паралели са интересни. Пречупването на нещата през нас."
В изложбата Александър използва понятието за "тежест" както във физичен, така и в метафорично-психологически смисъл. Паралелите са между тежестта, обектите, подвластни на нея и тяхната аналогия с нас самите. Изложбата може да бъде видяна до 20-ти май в галерия "Литл Бърд плейс".
Повече чуйте в звуковия файл в разговора с Александър Лазарков.
Художничката Дарина Янева открива юбилейна изложба живопис на 12 ноември от 18.00 часа в галерия "Българи". Този път под наслов "Поетика на мимолетното". Тя е майстор на сухия пастел – още през 2002 г. е номинирана сред 10-те най-добри майстори пастелисти в света, представени в международното специализирано издание "Pastel Artist International"...
Снощи (11 ноември) беше избран българският роман на годината "13 века България", 2024. След две заседания на журито в състав: проф. Милена Кирова – председател, и членове: проф. д.н. Пламен Дойнов, проф. д-р Мюмюн Тахиров, проф. Ивайло Христов и д-р Яница Радева, в Софийската градска художествена галерия се състоя официалната церемония по..
Филм за самотата и за това как хората се справят с нея дори когато не са физически сами. Филм за търсенето на близост, за появата на любовта и нейното значение. Филм за изборите и живота след тях. Така вижда "Сватба" – екранизацията по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му "Диви разкази", която вече е по кината в цялата страна -..
В събота (2 ноември) на сцената на Сатиричен театър "Алеко Константинов" се състоя премиерата на спектакъла "Майка Кураж и нейните деца" от Бертолт Брехт. "Има низши и висши видове развлечения – театърът обхваща и едните, и другите. Има по-слабо и по-силно удоволствие – последното произтича от голямата драматургия, то е по-богато и с повече..
Гост в "Тийн Тайм" е...ВЕЗДЕСЪЩИЯТ Велислав Павлов. Актьорът, който работи с най-изявените режисьорски имена както на театралната сцена, така и на снимачната площадка – Мариус Куркински, Александър Морфов, Иван Пантелеев, Галин Стоев, Илиян Джевелеков. Току-що завърши и работен процес със световното име: Деклан Донелан, като спектакълът "Медея" се..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg